Balın Faydaları Nelerdir? Balın Zararları Var Mıdır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kökeni çok uzun yıllar öncesine dayanan balın faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, bal cildin güzelleşmesine olanak sağlıyor.

Bal insanoğlunun var oluşundan bu yana kullanılır ve her zaman faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış bir besindir. Yaraların iyileşmesine olanak sağlayan bal merhem yapılarak yaralar üzerine sürülebilir.

Yanık tedavisinde de aynı yöntemle kullanılan bal, yanık yerde iz kalmaması için çabalar ve yanıklar üzerinde yer alan ölü derinin atılmasını sağlar.

Boğaz enfeksiyonunu azaltan bal, öksürük, boğaz ağrısı ve tahriş gibi sorunların önüne geçilmesinde büyük bir role sahiptir. Uyku problemi olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Uykusu hafif olan ve tam olarak uykuya dalamayanlar için bal kullanımı uygundur ve çok daha sağlıklı uyumanıza olanak sunar.

Tüm Hastalıklara Karşı Bir Şifa Kaynağıdır

Gribal enfeksiyonlardan kanser hastalıklarına varana kadar tam bir şifa kaynağıdır. Bal, mide rahatsızlıklarına, sedef hastalığına, cilt hastalıklarına, saç dökülmelerine ve daha pek çok hastalığa karşı kullanılabiliyor. Hafızanın güçlenmesine de yardımcı olan bal, her gün yeterli miktarda kullanılabilir. Faydaları saymakla bitmeyen bal aynı zamanda;

  • Hem fiziksel hem de ruhsal yorgunlukları gidermeye yardımcıdır.
  • Metabolizmayı daha verimli çalıştırır ve kabızlığı önler.
  • Kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıkların riskini en aza indirir.
  • Gribal enfeksiyonlar da tarçın, limon, ılık su ve zencefil ile karıştırılarak harika bir içecek elde edilir.

Balın Zararları Nelerdir?

Balın faydaları saymakla bitmez ancak belli başlı durumlarda balın zararlarından bahsetmek de mümkündür. Özellikle de şeker hastalığına sahip olanların çok dikkat ederek tüketmesi gereken bir besindir. Fazla tüketildiği takdirde her şeyin zararı olduğu gibi balın da mevcuttur. Tansiyonun artmasına, çarpıntı gelmesine de yol açabilir.

Fazla tüketim sonucunda kilo alımını hızlandırabilir çünkü içerisinde bol miktarda kalori taşır. Aynı zamanda diğer besinlerden alınması gereken mineral ve vitaminlerin azalmasına da yol açabilir. Bağırsaklarda enzimi zorlaştırabilir. Özellikle de küçük yaşlarda botulizm hastalığına yol açabilir. Bu nedenle balın tüketimine oldukça dikkat edilmesi ve dengede tutulması gerekir.

Yorum yapın