Bankada Unutulan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankada para unutmuş olduğunuzu nasıl öğrenirsiniz? Devlet tarafından 10 yıl içinde hesapta para olan kişiler eğer hiç işlem yapmazlarsa bu paralar TMSF’ye devir olacaktır. Burada paranın büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir. 10 yıl içinde 1 TL dahi olsa bankada paranız varsa bu paraya hiç dokunmadıysanız hesabınızdan devlete gidecektir. Eğer böyle biri durum olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Hangi Bankada Hesabım Var?

Genel olarak müşteriler bankalardan hesaplar açarlar ve daha sonra o hesaplar unutulur. Hesap açıp açmadığınızı hangi bankada hesabınızın olduğunu sorgulama şansınız vardır. Ayrıca tüm banka hesaplarınızda ne kadar para var onu bile öğrenebilirsiniz. Bunun için Türkiye Bankalar Birliği ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bankalar birliği ve katılım bankaları birliğine giderek veya arayarak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer unuttuğunuz hesaplarınız varsa bu hesaplardaki paralarınızı da öğrenebilirsiniz. Bu şekilde bankasına giderek istediğiniz işlemi kimliğinizle yapabilirsiniz.

Banka Hesap Sorgulama

Para biriktirmek isteyenler ve evde altın saklamak istemeyenler genel olarak bankalardan hesaplar açarlar. Bu hesaplar belirli zaman sonra unutulur gider ve içinde para olup olmadığını bile hatırlamayız. Bu sebeple banka hesap sorgulaması yaptığımızda boş olan hesaplarımızı bulursak içinde para olmasa bile hesaplarınızı kapatmanızı öneririz. Çünkü boş hesaplar sizin kredi notunuza etki edecektir. Eğer unutulan hesaplarınızı bulursanız ve içinde para varsa gidip banka şubelerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer bir bankada hesabınız olduğunu düşünüyorsanız da bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yorum yapın