Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer kapsamında yazımızda baş ağrına çözüm yollarından evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemleri paylaşıyoruz.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısı rahatsızlığı pek çok sebepten dolayı oluşabilir. Oluşan bu rahatsızlığın oldukça fazla tedavi yöntemi vardır. Sık sık rastlamış olduğumuz bu u sağlık sorununu hafifletmek için pek çok yönteme başvurabilirsiniz. Eğer şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız bu durum için bir doktora da başvurabilirsiniz. Doktora bu sağlık sorunu için başvurulduğu takdirde, doktor genellikle ağrı durumunun sebebini ve, ağrının türünü tespit etmeye yönelik pek çok uygulama yapabilir. Meydana gelen şiddetli baş ağrısının türü ve yapısı karmaşık görünüyorsa çok daha ciddi sebepleri ortadan kaldırmak için bir takım farklı testleri de yapmanızı isteyebilir.

Baş ağrısı hastalığı için uygulanabilecek bir takım testler arasında aşağıda belirttiğimiz testler de bulunmaktadır:

 • Kan testleri
 • Röntgen ışınları
 • BT ve MR gibi beyin taramaları

Baş ağrısı rahatsızlığını büyük oranda tedavi etmek için kullanılan bilinen ve uygulanan en yaygın yöntemler arasında, dinlenmek ve ağrı kesici ilaç almak bulunmaktadır. Baş ağrısı rahatsızlığını hafifletmek için kullanılmış olan ilaçlar arasından trisiklik antidepresanlar, serotonin reseptör agonistleri, antiepileptik ilaçlar ve beta blokerler gibi doktorlar tarafından reçete edilen bazı ilaçlar bulunmaktadır.

Doktorun sizin için söyleyeceği ve önereceği tavsiyeleri dinlemek ve takip etmek oldukça önemlidir; çünkü oluşan baş ağrısını tedavi edip hafifleten ilaçlar bir yan etki yaratarak baş dönmelerine sebep olabilir. Her geçen gün yenilenebilen ve git gider artan baş ağrısı tedavisinde kullanılan ağrı kesici ilaçların azaltılması ya da durdurulması gerekebilir. Eğer böyle bir sıkıntı yaşarsanız doktora başvurmanız gerekli olabilir. Aşırı ağrılı durumlarda, baş ağrısı hastalığını güvenli ve etkili bir şekilde yönetmek için hastanede kısa bir süre kalmanız gerekli olabilir.

 • Gerilim Baş Ağrısı Tedavisi

Gerilim baş ağrısı rahatsızlığı, boyun ağrısı ve gerginliği, stres ve kaygı gibi pek çok sebepten ve faktörlerden kaynaklandığı için bu faktörleri en aza indirilmeye çalışılmalıdır. Eğer mümkünse stres yapmadan zaman geçirmeye ve stres durumunu ortadan kaldırıp azaltmaya çalışılmalıdır. Çünkü baş ağrısı problemini ortadan kaldırmak için stresi ortadan kaldırmak gereklidir. Ağrı kesici ilaç almak ve gevşetici kullanarak büyük oranda gevşemek ve dinlenmek, zayıf duruşu düzeltmek ve gün içinde egzersiz yapmanın yollarını bulmak baş ağrısının giderilmesini ve önlenmesine büyük miktarda yardımcı olabilir.

 • Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Küme baş ağrısı problemi yaşayan kişilerin reçetesiz ilaçlar kullanamaması gereklidir. Bu ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kullanmak kötü sonuçlara sebep olup olumsuz yanıtlar vermektedir. Lityum, kalsiyum (Ca) kanal blokerleri (yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılır), steroidler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, bazı antimigren ilaçları ve oksijen tedavisi uygulamak pek çok durumda yardımcı olabilir. Küme baş ağrısı hastalığı yaşadığınız da bu durumun ciddi olduğunu düşünüp şüphelenirseniz, hemen bir doktora danışmalısınız.

 • Sinüs Baş Ağrısı Tedavisi

Sinüs baş ağrısı rahatsızlığı genellikle kişilerde oluşan enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik ya da diğer bir tedavileri gerektirir. Enfeksiyon zamanla yavaş yavaş geçip düzeldiğinde, baş ağrısı hastalığı da kolay bir şekilde kaybolacaktır. Oluşan enfeksiyon düzelene kadar herhangi bir doktora danışıp size önerdiği ağrı kesiciyi alarak OLUŞAN ağrıyı kolay bir şekilde hafifletebilirsiniz.

 • Migren Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı hastalığı eğer hafifse, migren asetilsalisilik asit, asetaminofen ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların yardımıyla kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Meydana gelmiş olan baş ağrısı rahatsızlığının tedavisinde uygulanmış olan değişik bir takım alternatif yöntemler de uygulanabilmekte ve oldukça fazla bir şekilde işe yaramaktadır, ancak bu büyük değişiklikleri yapmadan ya da bir diğer alternatif tedavi yöntemlerine başlanmadan önce herhangi bir doktordan yardım almak ve danışmak oldukça önemli bir durumdur.

Baş ağrısı rahatsızlığı için uygulanabilecek alternatif tedavi yöntemleri arasında aşağıda bahsettiğimiz uygulamalar ve yöntemler bulunmaktadır:

 • Akupunktur
 • Bilişsel davranış terapisi
 • Bitkisel ve besleyici sağlık ürünleri
 • Hipnoz
 • Meditasyon

Uygulanacak olan bu tedavi yöntemlerin baş ağrısını büyük ölçü de hafifletip etkili olmuş olduğu bilimsel olarak tam kanıtlanmamıştır. Bazı durumlarda oluşan bu baş ağrısı rahatsızlığı, özellikle magnezyum (Mg) ve içerdiği bazı B vitaminleri gibi belirli bir besleyici maddenin ya da bir takım besin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Vücutta oluşan besin yetersizliği, kişilerin bilinçsizce yaptığı kalitesiz diyetler ve altta yatan malabsorbsiyon sorunları ya da bir diğer tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir.

Baş Ağrısı Ameliyatı

Hemen hemen herkes baş ağrısı rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Bu gibi baş ağrısı rahatsızlıklarından dolayı pek çok sıkıntı yaşanabilmektedir. Nadiren de olsa, doktorlar uyguladığı tedavi yöntemlerin de çözüm bulamayabilmektedir. Eğer uygulanabilecek rahatlama yöntemleri bulamayan ya da kullanılan ilaçları veya yan etkilerini idare edemeyen kronik küme baş ağrısı rahatsızlığı olmuş olan insanlar için pek çok ameliyat çeşitlerini doktorlar önerebilir.

Migren baş ağrısı rahatsızlığını, şiddetini ve süresini büyük ölçüde azaltmak için pek çok yöntem vardır ve bu yöntemlerin arasında gerekli görülürse ameliyat yani cerrahi müdahaleler de uygun görülebilir.

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Baş ağrısı rahatsızlığıyla ilgilenmiş olan doktorlar genellikle uzman nörologlardır. Fakat bu rahatsızlığının sebebine bağlı olmuş olarak farklı bir doktora da yönlendirilebilir ve görünebilirsiniz. Baş ağrısı rahatsızlığı eğer bir sinüs sorunundan kaynaklanıyor ise, oluşan problemin tedavisi ve tedavi yöntemleri için kulak burun boğaz uzmanına, görme problemlerinden kaynaklanıyorsa herhangi bir göz doktoruna başvurabilirsiniz.

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer konu başlığımızda baş ağrısı için kesin çözüm yolları içinde yer alan doğal ve bitkisel yöntemleri ele alacağız.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

 • Masaj

İşaret parmaklarınızın yardımı ve başparmaklarınızın yardımı şakaklarınıza ya da burnunuz ile gözlerinizin birleştiği kısımda bu kısma sağlam ve yuvarlak masaj hareketleri yaparak başınıza ağrıyı dindirecek güzel bir masaj uygulayın. Yaklaşık birkaç dakika boyunca masaj yapmaya devam edin, ardından elinizi açın ve oluşan ağrı giderene kadar bu uygulamayı tekrarlayın.

 • Buz ve Soğuk kompres

Buzun yüksek derecede olmuş olan soğukluğu , oluşan baş ağrısı rahatsızlığına sebep olmuş olan iltihaplanmayı büyük oranda azaltmaya yardımcı olur. Artı bir durum olarak, ağrı oluşan bölge üzerinde uyuşturucu ve tedavi edici bir etkisi vardır.

Boynunuzun arkasına bir buz paketinin uygulanması migren baş ağrısı rahatsızlığından büyük oranda kurtulmanıza yardımcı olabilir ve ağrıyı tedavi edebilir.

Aynı zaman da, buz gibi soğuk olan suyun içerisine batırılmış olan bir bezi yaklaşık beş dakika boyunca başınızın üst bölgesine yerleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaklaşık birkaç kez tekrarlayın. Oluşmuş olan ağrıyı büyük bir oranda hafifleyene kadar tekrar etmiş olmanız sizin için oldukça büyük bir avantaj olacaktır.

Alternatif bir seçenek olmuş olarak, soğuk kompres uygulamaları ve bir paket dondurulmuş sebze de kullanabilirsiniz. Yarım saat içerisinde ağrı üzerinde bir miktar rahatlama hissettirecektir.

 • Su

Kahve, şekerli içecekler ve alkolün sıvı kaybı etkileri arkasında büyük oranda yorucu bir baş ağrısı problemi bırakabilir. Pek çok insanın baş ağrısının nedeni gün içerisinde alması gerektiği kadar yani yeterli miktarda su içmemesi olabilmektedir. Gün içerisinde sık sık su içerek ya da sıvı besinler tüketerek hem daha enerjik ve daha sağlıklı bir hale gelebilir hem de oluşan baş ağrılarından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

 • Magnezyum

Magnezyum (Mg) oluşmuş olan baş ağrısı tedavisinde en başarılı yöntemlerden biridir çünkü oluşan ağrıyı büyük oranda hafifletmeye yardımcı olur. Bu durum ağrı kesici almaktan çok daha güvenlidir. Migren rahatsızlığı gibi ciddi derecede baş ağrısı çeken insanlar genellikle düşük magnezyum (Mg) seviyesine sahiptir ve birkaç çalışmaya göre, magnezyum takviyeleri almak migren ataklarının sıklığını da büyük oranda azaltabilmektedir.

 • B vitaminleri

Pek çok tıp uygulayıcısı, şiddetli migren problemini düzenli bir şekilde kontrol altında tutmak amacı için gün içinde vitamin takviyelerinin alınmasını önermektedir.

Belirtilen miktarlar da B vitamini kompleksinin gün içerisinde saatinde ve düzenli olarak alınması oluşan migren problemini azaltmakta ve zamanla iyileştirmektedir. Bu duruma ek olarak, vücut içerisinde ki B2 vitamini, B3 vitamini ya da B12 vitamini gibi vitamin B gereksinimlerini yeterli miktarda karşılayarak vücudu çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

 • D vitamini

Migren sağlık sorununun pek çok sebebi ve pek çok tedavi yöntemi vardır. bu tedavi yöntemlerinden bir diğeri de D vitamini takviyesidir. Fakat migren sorunu ve D vitamini arasında olan ilişki tam olarak kesin bir sonuca varmamasından dolayı ve hala araştırılıyor olmasından dolayı net bir bilgi yoktur. Ancak D vitamini vücut içerisinde pek çok sağlık problemine iyi gelerek sizi daha dinç ve sağlıklı yapacak bir vitamin türüdür. Bu sebep ile migren probleminde de kullanmanız da hiçbir sıkıntı ve sakınca yoktur. Ayrıca bu D vitamininin eksikliğin de baş ağrısı probleminin tetiklendiği de bilinen bir gerçektir. Yani oluşan baş ağrısı problemleri için D vitamini takviyeleri alınması önermektedir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal

 • Baş ağrısı rahatsızlığı ve riskini büyük oranda azaltmak ve ağrıları hafifletmek kolay bir şekilde uygulanabilecek bir takım yöntemler bulunmaktadır:
 • Baş bölgenize ya da boynunuza kolay bir şekilde hazırlayacağınız bir ısı paketi ya da buz paketi uygulayın, fakat aşırı sıcaklık ya da aşırı soğukluktan kaçının.
 • Elinizden geldiğince ve mümkün oldukça stres kaynaklı durumlardan uzak durup kaçının ve eğer çok fazla stresli durumlar yaşıyorsanız ve kaçınılmaz stres ile başa çıkmak zorundaysanız bu streslerle sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın stratejilerini geliştirin.
 • Düzenli bir şekilde yemek yiyin, sağlıklı olmuş olan kan şekeri değerlerini korumaya büyük oranda özen gösterin.
 • Nadir bir durum da sıcak suya maruz kalmak baş ağrısını büyük bir miktarda tetikleyebilir, ancak bazı durumlarda ise sıcak bir duş almak baş ağrısı problemine oldukça yardımcı olabilmektedir. Düzenli bir şekilde vücudunuzu dinlendirmek ve egzersiz yapma, yeterli beslenme ve düzenli uyku gibi sağlıklı yaşam kuralları genel sağlık ve stresin azaltılmasına büyük oranda katkıda bulunmaktadır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Zencefil

Zencefil pek çok sağlık sorununda kullanılan oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda zencefil baş ağrısı ve migren problemine de oldukça etkili bir bitkidir. Baştaki kan damarlarının iltihaplanmasını azaltma yeteneğine sahip olmuş olduğu için ağrıdan mustarip olan kişiyi baş ağrısından kurtarmaya büyük oranda yardımcı olabilir.

 • Nane

Nane bitkisi gün içinde oldukça fazla kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda , baş ağrısı rahatsızlığına sebep olmuş olan tıkanmış kan damarlarının açılmasına yardımcı olmuş olan mentol bileşenini içermektedir. Aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilere de büyük sahiptir.

 • Fesleğen

Fesleğen pek çok , kas gevşetici olmuş olarak çalışmaktadır. Gergin kasların sebep olmuş olduğu şiddetli baş ağrısı için yararlı bir tedavi haline gelebilmektedir. Artı bir durum olarak, fesleğen sakinleştirici ve analjezik etkilere de sahiptir.

 • Lavanta yağı

Lavanta esansiyel yağının yatıştırıcı kokusunu teneffüs ederek oluşan gerginlik baş ağrılarını büyük oranda hafifletmek mümkündür. Aynı zamanda, migren ağrısı belirtilerinin iyileşmesine de oldukça fazla yardımcı olabilmektedir.

 • Biberiye

Biberiye yağı içerisinde bol miktarda rosmarinik asit içermektedir, bu sebep ile baş ağrısı rahatsızlığının tedavisinde büyük oranda yatıştırıcı ve antiinflamatuar özellikler sunmaktadır.

Not: Biberiye yağı epilepsi ya da yüksek tansiyon hastaları için uygun olmayabilir. Bu sebep ile kullanmadan önce bir doktora danışmanızda fayda var.

 • Karanfil

Karanfil, gerilme baş ağrılarını büyük oranda hafifletmek için etkili olmakta ve oldukça fazla kullanılabilmektedir, çünkü soğutma ve ağrı giderme özelliklerine sahiptir.

 • Elma

Hem elma hem de elma sirkesi, asit ve alkalin seviyelerini dengeleyerek baş ağrılarından kurtulmaya büyük oranda etki ederek yardımcı olabilmektedir.

 • Okaliptüs yağı

Şiddetli ve inatçı baş ağrılarısı problemleri ile mücadele etmeye yardımcı olabilecek bir başka bitkisel yağ ise okaliptüs yağıdır. Antiinflamatuar ve ağrı kesici özelliklerine sahip olan bu yağ oldukça sağlık sorununa iyi gelmektedir, bu neden ile baş ağrısı için oldukça etkilidir.

 • Papatya

Papatya çayı, oluşan şiddetli ağrıyı büyük oran da azaltmaya ve zihninizi rahatlatmaya yardımcı olmuş olan bileşikler içerir. Bu çayın içerisinde bulunmuş olan bisabolol isimli madde antiinflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu sebep ile migren problemi için oldukça etkili ve harika bir çözümdür.

 • Yeşil çay

Yeşil çayın içerisinde bulunmuş olan kafein, beyindeki kan akışını geliştirir ve bu şekilde oluşan baş ağrısından kurtulmayı sağlar. Aynı zamanda sinir sistemlerini uyarır ve vücuttan serbest radikallerin uzaklaşmasına ve çıkmasına katkı sağlar.

 • Badem

Badem bitkisinin içerisinde bulunmuş olan salisin, doğal bir aspirin ve ağrı kesici ilaç olarak görev yapar. Badem aynı zamanda migren hastalarında eksik olmuş olan magnezyumu (Mg) da temin etmektedir.

 • Acı biber

Arnavut biberi lezzetli tadının yanı sıra aynı zaman da hem enflamasyon hem de ağrı tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Acı biberde bulunmuş olan kapsaisin isimli bir madde ağrının hafifletilmesini sağlamaktadır.

 • Limon

Limon sadece ferahlatıcı ve enerji verici olmakla kalmamakta, aynı zamanda antiinflamatuar özellikler de sunmaktadır. Bu sebep ile baş ağrılarından kurtulmak için olukça etkili ve mükemmeldir.

 • Kahve

Kahve içerisinde bulunmuş olan kafein kan damarlarının boyutunu büyük oran da küçültür. Bu da bir bakıma oluşan ağrıyı hafifletmeye ve dinginlik sağlamaya yardımcı olur.

Baş ağrısına ne iyi gelir, baş ağrısı nasıl geçer kapsamında yazımızda baş ağrına çözüm yollarından evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemleri paylaştık.

Yorum yapın