Basketboldaki Özel Kurallar Nelerdir?

Günümüzde tüm dünyada olduğu kadar ülkemizde de sevilen spor dallarından birisi olan basketbol, kendi içerisinde belli başlı bazı kurallara sahiptir. Buna göre oyun süreleri, cezalar ve daha farklı birçok konu üzerinden incelenebilecek olan basketbol kurallarını merak edenlere en önemlileri üzerinden açıklama yapabilmek mümkündür.

Basketboldaki Özel Kurallar Nelerdir?

Basketbol 5’er kişilik takımlar ile oynanır ve takımlardan birisinin eline top geçtikten sonra hücum süresi yalnızca 24 saniyedir. Yani 24 saniye içerisinde topa sahip olan takımın bir şekilde potaya ulaşması ve atış denemesi yapması gereklidir. Süre dolmasına rağmen halen atış yapamayan takım ise topu kaybedecek ve top karşı takıma geçecektir.

Her birisi 2 çeyrekten oluşan 2 devre üzerinden basketbol maçları oynanır ve çeyrek süreleri 10 dakikadır. Ancak NBA maçlarında bu sürenin 12 dakika olduğu söylenebilmektedir. Oynanan 4 çeyrek bitiminde takımların skorları arasında eşitlik olması halinde ise beş dakikalık uzatma devresi oynanır ve kazanan takım da bu ek uzatma sonunda belirlenir.

Avrupa basketbol kurallarına göre her oyuncunun 5 kez faul yapma hakkı vardır fakat bu kural NBA ligi için 6’dır.

Saha içerisinde potaya en uzak çizilen daire içerisinden atılan her şut 2 sayıya tekabül ederken daire dışından atılan ve isabet bulan şutlar ise üçlük olarak adlandırılır ve atan takıma 3 skor kazandırır.

Basketbolda bir takım topa sahipken hücuma çıktığında kendi yarı sahasına geri dönemez. Yanlışlıkla topla birlikte kendi yarı sahasına geçse dahi bu hareket geri pas olarak nitelendirilir ve top karşı takıma geçer.

Basketbol kurallarında topa sahip olan takımın oyuncularına ya da savunma yapan takım oyuncularına faul yapılması durumunda hakemler faulün durumuna göre atış hakkı verebilir. Bu durumda atılan her bir atış 1 sayı olarak değerlendirilir.

Oyun esnasında kenardan topu oyuna sokmak isteyen takım 5 saniye içerisinde bunu gerçekleştirmelidir. Aksi halde top rakip takıma geçecektir.

Basketbolda bir takımın faul limiti ise 4 olarak belirlenmektedir. 5. faulün yapılması halinde devamında gelen her faul atış ile cezalandırılır.

Yorum yapın