Başlangıçta Açılan Programları Temizleyin!

Windows XP için işe yarar bir bilgi daha vermek istiyorum bu akşam, son zamanlar bilgisayarım yavaş açılıyor. Bunun sebebi ilk açılışta arka planda çok fazla programla birlikte açılması. Bunlardan bazılarını programların ayarlarından ayarlayabilsem de çoğu program bu işleme izin vermiyor.

Bu programların windows başlangıcında açılmasını engellemek için uygulayabileceğimiz iki yöntem var.

1. Windows’u msconfigden düzenlemek. Msconfig Windows’un Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı. Bu programı kullanarak windows açılışında çalışmasını istemediğiniz programları engelleyebilirsiniz.

msnconfige ulaşmak için Başlat menüsünden Çalıştır‘a tıklayın. Açılan panele msnconfig yazın. Bu kadar karşınızda msconfig şimdi buradan Başlangıç sekmesine tıklayarak istemediğiniz programların açılışta çalışmasını engelleyebilirsiniz.

2.Bir diğer yöntem ise msconfigin bilgi aldığı regeditten yani Windows ayar kayıt defterinden direk elle düzeltmek.

Regedite ulaşmak için yine Başlat menusünden Çalıştır ekranını açın ve regedit yazın.

Karşınıza kayıt defteri gelecektir. Burada değişiklik yaparken çok dikkatli olmalısınız. Herhangi bir yanlış bilginin silinmesi windowsunuzun düzgün çalışmamasına sebep olacaktır. Soldaki ağaç menüden “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run” kaydına gelin. Burada listelenen kayıtlar sizin windowsunuzun başlangıçta çalıştıracağı programlar. Bu programlar arasından istemediklerinizi silerek, başlangıçta çalışmamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın