Basur (Hemoroid) Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Basur (hemoroid) nedir ve nasıl oluşur Basur (hemoroid) ya da mayasıl olarak da anılan, dışkılama kanalı olan anüs içerisindeki toplardamarların, maruz kaldığı basıncı tolere edebilmek için, genişleyerek makat bölgesinden dışarıya sarkması ile oluşan bir rahatsızlık türüdür. Aslında insan vücudunda bulunan bu damarlar, çeşitli nedenlerle deforme olurlar. Genişleyip dışarı doğru sarkan bu toplardamarlar zamanla delinerek, kanamalar şeklinde kendini gösterir.

Basur hastalığının temel nedeni anüs kanalındaki toplardamarların yapılarındaki bozulmalardır. Bu bozulmaların başlıca nedeni ise kabızlıktır. Kabızlığa bağlı dışkılayamama sonucu ıkınmalar artar ve bu bölgedeki artan basınçla, toplardamarlarda genişlemeler olur.

Basurun bir diğer oluşum nedeni de hamileliktir. Hamilelikte oluşan damar genişlemeleri de basur oluşumunu başlatır. Hamilelikte hormonal değişmeler, damarlarda açılmaya neden olur. Yavaşlayan metabolizma nedeniyle, gebelerde sıklıkla görülen kabızlık ıkınmalara ve dolayısıyla basura neden olur.

Kabızlığa bağlı oluşan basur dışında, şişmanlığa, hareketsiz yaşam tarzına, lifli gıdalardan yeterince almamaya bağlı olarak da basur oluşabilir. Ayrıca bağırsaklarda oluşan tümörler de basurun oluşmasına neden olabilir

Basur Tanısı Nasıl Konur ve Tedavi Yöntemleri

Makat bölgesinde ağrılı şişlik, yanma ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Dışkılama sonucu bu şikayetlerin tamamında artış görülebilir. Kanamanın çok yoğun olduğu vakalarda, basur kanamalarını bağlı kansızlık da gelişebilir.

Söz konusu şikayetlerden bir tanesi bile oluşmuşsa ya da çok belirgin şikayetler olmadığı halde, elle temas ile farklılık hissedildiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Basur (hemoroid) tedavisi oldukça kolay ancak teşhisinde genelde geç kalınan bir hastalıktır. Halk arasındaki yaygın utanma duygusu, bu hastalığın tanısını geciktirmekte ve tedavisi daha uzun sürmekte, hatta cerrahi işlem yapılmasını gerektirmektedir. Halbuki şikayetlerin başladığı anda, bir uzmandan yardım alınması iyileşme sürecini olabildiğince kısaltacaktır.

Basur tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Tedaviye başlamadan önce basurun hangi aşamada olduğu iyi anlaşılmalıdır. Bununla birlikte bağırsak bölgesinde herhangi bir tümör olup olmadığını da bakılmalıdır. Basurun geldiği aşamaya göre tedavi yöntemleri belirlenecektir.

Basuru olan hastanın beslenmesinde bir takım değişiklik yapması gerekir basurun seyrini kötüleştiren baharatlı acı gıdalarla birlikte alkol ve kahve tüketimi de en aza indirilmelidir.

Kabızlığın basur oluşumunda önemli bir rol üstlendiği göz önünde bulundurulursa, kabızlığı önleyerek önemli bir adım atılacaktır. Lif içeriği yüksek gıdalarla beslenmek ve bol su tüketmek gibi beslenme düzeninde değişikliğe gidilebilir. Ayrıca düzenli yürüyüş yapmak da kabızlık oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Düzenli dışkılama da basur üzerindeki rahatsızlık hissini azaltacaktır. Uzun süre bağırsaklarda dışkı bulunması ,damarlardaki basıncı artıracağından, basurun iyileşmesini engel olur.

Basur hastalığını rahatlatıcı krem ve jeller de mevcuttur. Ağrı ve yanma hissini azaltarak günlük yaşantıdaki konforun geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

İlerlemiş basur rahatsızlıklarında, cerrahi yöntem kesin çözüm olabilmektedir. Kriyo Şiri Jiyan da hemoroide koloni gibi cerrahi yöntemler başarılı sonuçlar vermektedir.

Yorum yapın