Bebeklerde Kolik Tedavisi ve Sebepleri Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bebeklerde kolik, bebeğiniz oldukça sağlıklı görünüyor olmasına rağmen son derece fazla ağlıyor olması ve sakinleştirilemiyor olmasını ifade etme amacı ile kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda anneler oldukça strese girebilir. Hatta bu durumla başa çıkamayarak bebeği bir köşeye bırakıp ağlayan anneler dahi olabilmektedir. Yine çoğunlukla bebeğin normal sebeplerden ötürü ağladığı tahmin edilmektedir ki halbuki durum böyle değildir. Eğer ki bebeğiniz sağlıklı olduğu halde ve beslenmesinde her hangi bir problem olmadığı halde hala ağlıyor ise büyük ihtimalle kolik bebektir.

Bebeklerde Kolik Belirtileri Nelerdir?

Kolik bebeklerin belirtileri oldukça kolay anlaşılabilmektedir. Bu belirtilere değinecek olursak;

  • Sık bir şekilde yaşanan ağlamalar
  • Ağlama durumlarında genel olarak 2 – 5 haftalıkken başlıyor olmaları
  • Ağlarken bacaklarını yine vücutlarının altına doğru getirmeleri ellerini de yumruk yapmaları
  • Özellikle de akşam ve ikindi vakti arasında ağlıyor olmaları
  • Bazı bebeklerinde yine midelerinin aşırı fazla gurulduyor olması ve aşırı gaz çıkarmaları

Kolik bebeklerinizin tek hastalığı da olmayabiliyor. Eğer ki sürekli bir biçimde ağlamakta ve yine rahatlamamakta ise kolik olduklarına karar vermeden önce yine doktorlara danışmanız gereklidir. Bağırsak düğümlenmeleri yine testis bükülmesi gibi bazı ağrılar da bebeklerin sürekli ağlamalarına neden olabilmektedir ve bu durum oldukça dikkat gerektirir.

Bebeklerde Kolik Nedenleri

Bebekler aslında çoğu zaman ağlıyorlar ve yine bazıları da kolik bebek üstüne araştırma yapmakta olan doktorlar ağlamaların en uç noktasını kolik olarak belirtmekteler. Bu durumda özellikle iki veya ilk iki ay içerisinde üst seviyelere ulaşmaktadır. Doktorlar halen bebeklerin neden aşırı derece de ağladıklarının tespitini yapabilmiş değillerdir ve yine çeşitli teoriler de var fakat üzerlerinde tespiti yapılmış elle tutulur bir teori bulunmamaktadır.

Bebekler Neden Aşırı Ağlar?

Kolik bebekler için bazı tahminler de var elbet. Bunlar sadece teorilerdir.

Bağırsakların az veya çok çalışma durumu. En çok duyulan teori yine bebeklerin bağırsaklarının gereğinden fazla çalışıyor olması ve kramp yaparak çeşitli acılara sebep olmasıdır. Yine bağırsakların az çalışması da bazı doktorlar tam tersi bağırsak hareketlerinin son derece yavaş olması nedeni ile bağırsaklarda hava oluşmasına neden olarak gösterilmektedir. Bu gibi durumlarda yine bağırsakların aşırı açıldığı ve aşırı açılma neticesinde de ağrılara sebep olduğu belirtilmektedir. Yine bağırsaklar gelişme aşamasında olduğundan dolayı hala gelişme durumunda olduğunu düşünmekteler.

Yorum yapın