Bebeklerde Uyku Sorunlarına Karşı Çözümler Neler?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yeni doğan bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda uyku problemi sıklıkla yaşanmaktadır. Uykuyla ilgili bu sorunlar aile yaşantısı, çocuğun ruhsal sağlığı ve sağlık problemleri gibi farklı etmenlerle ortaya çıkmaktadır. Peki, hem bebeği hem de aileye rahatsız eden bu sorunla nasıl başa çıkabilirsiniz biliyor musunuz ?

Özellikle yeni doğan bebeklerde aile bebek uyandığında duyamayacağına ya da gece kendileri uyurken bebeğe bir şey olabileceğine dair çeşitli kaygılar yaşarlar. Duydukları bu endişe onları bebekle birlikte uyumaya iter. Ancak bu yapılan en büyük hatadır.

Çünkü aile ile aynı yatağı paylaşan bebek bir süre sonra alışacak ve ileride yalnız başına uyuyama ya da korkma gibi çeşitli uyku problemleri yaşayacaktır. Bu sebeple uyku düzeni küçük yaşlarda öğretilmelidir. Bebeğin yeni doğduğu dönemlerde uyku saati çok fazla olduğu için uyku düzeni oturtmak için hayli erken bir dönemdir. En erken 4 aydan sonra uyku bir rutin haline getirilmelidir.

Bebeğinizi yemeğini yedirdikten ya da banyo yaptırdıktan sonra uyumaya alıştırırsanız, belli bir süre sonra bu eylemleri yaptığında uyuması gerektiğini anlayacaktır. Böylece hem keyifli bir uyku saati geçirirken hem de uyku rutini edinmeye başlayacaktır. Ayrıca bilinenin aksine sallanmak, kucakta gezdirmek gibi aktiviteler uykuya dalma süresini daha da uzatır.

Diğer yandan bebeklerin uykuya karşı direnmemesi ve problem yaşamaması için tüm gereksinimleri karşılandıktan sonra yatağa yatırılmalıdır. Hiçbir eksiği olmamasına karşın uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve ağlayarak tepki veriyorsa, dokunarak ve ninni söyleyerek uyutmaya çalışılmalıdır. Bebek loş bir ortamda uyutulmalıdır. Çünkü karanlık korku oluşmasına sebep olurken, aydınlık bir ortam da bebeğin gelişimi için gerekli olan hormonların salgılanmasını engeller.

Yorum yapın