Bez Çanta Sektörü

Gündemde olan sektörlerden birde bez çanta sektörü. Gelişen sektör daha önceleri atölye tarzında üretim yapan atölyelere plastik ambalaj sektöründen otomasyon üretim deneyimi olan öncü firmaların sektöre yatırım yapmasıyla günden güne gelişen ve büyüyen bir sektör olmuştur. Tela kumaşın yoğunlukla kullanıldığı promosyon bez çanta üretiminde atölye üretimi ile ortalama altı kişilik kadro ile günde 1000- 2000 adetlere ulaşan atölyeler patentli ana üretici Netpak Ambalaj’ın uluslar arası incelemeli patentine sahip olduğu 2008/00712 B ultrasonik kayank ile otomasyon üretime geçilmiş günde altı kişil kadro ile yüzbinleri bulan üretime geçilmiştir. Firma bayilik ve patent lisansı vermekte, hatta bu üretim için gerekli bez poşet makinaların üretim ve satışını yapmaktadır. Üretimle ilgili çalışmaların yanında sektörde ortak hareket ve ortak gelişim için birlik kurma çalışmaları içinde ve bu konuda yol almıştır.

Gelişen alışveriş ve taşıma torbası ihtiyaçlarına cevap veren plastik poşetler ve kağıt poşetlere yeni çevre dostu bir alternatif bez çanta. Non woven teknik kumaşın dünya genelindeki yaygın kullanımı ve yaygınlaşması ile non woven kumaş ambalaj sektöründe kullanılmaya başlanmış, yaygınlaşan bez çanta üretimi ile günlük hayatımızda bez çanta kullanımı artmıştır.

Pazarlarda kullanılan plastik poşetler yerine geliştirilen modernize file olarak isimlendirilen bez alışveriş poşetleri bir inovasyon projesi olarak Tübitak’tan destek almış, bunun yanın da tasarımı Ambalaj Ay Yıldızları 2013 yarışmasında ödül almıştır. Ödüllü bez market poşetleri standart plastik poşetler formatında daha mukavemetli PP non woven kumaş kullanılarak, flekso baskı tekniği ve patentli ultrasonik kaynak ile üretilmektedir. İstenilen gramajlarda üretilebilen poşetler istenilen zemin renklerinde ve baskı renklerinde üretilebilir. Kullanıldığı göre ebatları körük ve kulp uzunlukları değiştirilebilmektedir. Ulusal market zincirlerinin kulllanımına geçtiği bez market poşetleri plastik poşet kullanımını azaltacak, file ile alışveriş alışkanlığını modernize edip çevre ve ülke ekonomisinde olumlu katkılar sağlayacaktır.

Yorum yapın