Biber Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Biber özellikle çok güneş, ışık alan bahçeleri tercih ettiği için ve özellikle yaz sebzesi olduğu için güney cephelerinde ışıklı alanlarda dikilmelidir. Suyu seven bir bitki olduğu için toprağı kesinlikle susuz bırakılmamalıdır.

Bunun yanı sıra hastalıklara karşı çok duyarlı olmadığı için de ilk başta kullandığımız yüksek organik maddece zengin olan toprağımıza belki 5 – 6 hafta sonra organik gübre dökerek devam ettiğimiz bakımda çok güzel meyvelenme ve biber verimi elde edebiliriz.

Biber bitkisi suyu sevmekle birlikte diğer sebzelerde de olduğu gibi yaprakların sudan korunması, serin saatlerde sulanması biber veriminin artmasına katkıda bulunur. Bunun yanı sıra ilk mahsul alındıktan sonra yine yapılacak olan bir organik gübre takviyesi, sonraki mahsullerin çok güzel bir büyüklükte ve uygun renkte olmasını sağlar. Özellikle dip çapasının 15 – 20 günde bir devam edilmesi, 3-4 günde bir yapılması biber verimini arttıracağı için önerilmektedir.

Yorum yapın