Bilgisayar Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bildiğiniz üzere bilgisayar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip. Anne ve Babaların tahmin edebileceği gibi günümüz gençlerinin en büyük sıkıntılarından “İyi Bir Bilgisayar” sorununu gündeme getiriyor.

Görüldüğü üzere her geçen gün yeni oyunlar, sistemimizi zorlayacak yepyeni oyunlar çıkıyor. Bazı aileler bilgisayarı sadece çocuklarının ödevi için aldıklarını söyleseler de şahsen buna kendileri de inanmıyor. Her geçen gün yeni donanımlar, yeni ekipmanlarla karşı karşıya kalıyoruz. Buda bizi yeni bir bilgisayar almaya yönlendiriyor.

Peki, Bilgisayarımızı Hangi Özelliklere Göre Seçmeliyiz?

Bu sıcak yaz aylarında bilgisayarlarımız aşırı sıcağa dayanamazlar, tabi birde üstüne bilgisayarı zorlayacak programlar kullanıyorsanız. Bu durumda bilgisayar kendini korumaya alıp kapatacaktır. Bunun önüne geçmek için;

Bilgisayarımızın iç donanımının yani iç bölgesinin serin kalmasını sağlamamalıyız ki bilgisayarımız daha verimli çalışsın. Şimdi Bir bilgisayarı seçerken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerektiğine geçelim.

Fan: Genelde Bilgisayarlarımızın iç taraflarında bulunur. (Notebook bilgisayarlarda dıştan hava desteği sağlayabilirsiniz). Fan bütün bilgisayarların vazgeçilmezidir çünkü iyi veya kötü her bilgisayarda tozlanma olacaktır. Tozlanma özellikle bu sıcak yaz aylarında daha çok olur ve burada devreye fan giriyor. Isınan donanımlarımızı birazda olsa soğutup bilgisayarın verimini arttırabilir.

Ana kart: Bir insan düşünün ne kadar güçlü olursa o kadar çok yük taşıyabilir değil mi ? Ana kartı bu örnekle bağdaştırabiliriz. Ana kartımız bilgisayarımızın başını oluşturur ve gücünü doğrudan etkiler. Ne kadar güçlü Ana kart, O derece sağlam bir bilgisayar demektir. Kısaca bilgisayarımızın beynidir.

CPU: Aynı zamanda işlemci olarak da geçer. Bilgisayarımızda geçen bir çok işlem burada gerçekleşir. Bu işlemcileri birbirinden ayıran en önemli fark ne kadar hızlı ve ne kadar çalışabildikleridir. Bilgisayarda bir çok iş işlemcinin görevidir. O yüzden gene iyi bir fan işinizi görecek ve iyi bir işlemci bilgisayarınızın iyi çalışmasını destekleyecektir.

Sabit Disk: Sizde her insan gibi Video, Fotoğraf veya ses kayıtları alıyor musunuz? Peki bunun sabit diskte gerçekleştiğinden haberiniz var mıydı? Evet sabit disk sadece bilgisayarlarımızda olmamakla birlikte bugün kullandığınız birçok teknolojik alette sabit disk sayesinde veriler depolanabilmektedir. Eğer bilgisayarınızda çok önemli dosyalarınız ve çok fazla yer kaplayan dosyalarınız varsa sabit disk aracılığı ile verilerinizi koruyabilirsiniz.

Ekran Kartı: Bilgisayarımızın en önemli bileşenlerindendir. Aldığımız görüntü kalitesi ekran kartının performansına göre artar. İyi bir görüntü istiyorsanız bu biraz canınızı sıkabilir.

Monitör: Monitörleri görüntünün geldiği yerdir. Monitörün önemli özelikleri: Çözünürlüğü, Büyüklüğü, Nokta aralığı ve Ekran tazelemedir. İyi Bir görüntü için kare sayısı fazla bir monitör tercih ediniz.

Klavye/Fare: Klavye ve fareyi günümüzde hemen hemen herkes bilmektedir. Genelde çok pahalı olmayan ucuz aletlerdir. Klavye bilgisayara komutları girmemizi sağlar. Fare ise bilgisayarımızın monitöründe istediğimiz bilgiye tıklayarak ulaşmamızı sağlar. Kısaca Bilgisayar ara yüzü üstünde gezmemizi sağlar. Genelde profesyonel işlerle uğraşmıyorsanız özel bir fare veya klavyeye ihtiyacınız olmayacaktır.

CD/DVD Driver: Açılımı Compact Disktir. Yüksek kapasiteli CD veya DVD’leri okumak amacıyla üretilmişlerdir. Eğer Takacağınız CD ya da DVD çok yüksek bir bilgi içermiyorsa her sürücü kolaylıkla üstesinden gelebilir.

Bilgisayarlarda Performans Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Donanımlarınızı temiz tutun, Haftada bir tozunu alın ve Teknolojiye ayak uydurun.

Yorum yapın