Bilgisayar Virüsleri Nedir? Türleri Nelerdir?

Bilgisayar virüsleri programlandıkları şekilde kullanıcıların izni olmadan ve istekleri dışında bilgisayarlara bulaşıp, programlandıkları amacı yerine getiren yazılımlardır. Bilgisayar virüsleri kullanıcıların istekleri dışında bilgisayar sistemine bulaşan zararlı yazılımlardır.

Sistem kaynaklarını kullanabilirler ya da dosyalarınızı her kullanıcıya açık hale getirebilirler.

Virüs türleri oldukça fazladır. Ama bunları iki kategoride toplamak gerekirse, birincisi sistem dosyalarına bulaşan virüsler, ikincisi ise dosyalara bulaşan virüsler.

Dosyalara bulaşan virüsler mevcut dosyanın amacını değiştirerek başka işlemleri gerçekleştirirler. Sistem kaynaklarına bulaşan virüslerse işletim sistemi daha başlamadan, başlangıcı engelleyerek ya da farklı biçimde başlamasına sebep olarak bilgisayarlara zarar veren virüslerdir.

Virüslerin zarar verme potansiyelleri tamamen programlanma şekillerine bağlıdır. Kimi virüsler reklam gösterme, bazı web sitelerine girme gibi işlevler yaptırırken, kimileri ise bütün klavye hareketlerini takip edip kişisel bilgilerinize ulaşabilir. Bazı virüsler de sisteminizi bozabilir.

Yorum yapın