Bilgisayara Bulaşan Ebola Virüsü

Başlık şaşırtıcı gelebilir fakat durum hacker’ların ebola virüsünü ve dünya sağlık örgütünü kullanarak insanları sosyal mühendislikle kandırmasından ibaret. Bir e-posta gönderimi ile yayılmasına rağmen dünyada ki Ebola virüsününden daha hızlı yayılmaya devam ettiği söylenebilir neredeyse.

Temel olarak kullanıcıları kandırmak için Dünya sağlık örgütünün ismini kullanan e-postalar gönderen ve virüsü download ettirmeye yönelen art niyetli hackerlar bilgisayarlarınızı bu virüs aracılığı ile bir zombiye çeviriyor.

Bu virüsün yayılmasını hızlandıran sebep ise gelen e-postanın oldukça özenli bir resmi dil ile yazılmış olması. Böylece bilgisayar kullanıcıları “ebolaya karşı güvenlik önlemi” zannettikleri ekli dosyayı indirip zarar görmüş oluyor. Dünyanın şu zamanlarda çok ağır bir sınav verdiği ve vermeye devam edeceği bu hastalığa karşı bu art niyetli insanların hiçbir etik kurala sahip olmadığını da görmüş oluyoruz.

Nitekim kendinizi korumak için bir yönerge ile karşılaşmayı umuyorken daha kötüsü bilgisayarınız kurban oluyor. Antivirüs firmaları ve yetkililer bu bilgisayar virüsüne karşı kullanıcıların daha dikkatli olması gerektiği, sahte e-mail uyarısı veren e-posta firewall’ları kullanmaları ve antivirüs yazılımlarını güncel tutmaları gerektiği açıklamasında bulunuyor.

Yorum yapın