Bilgisayarınızda Videolarınızı Kesinti Olmadan İzleyin

Bilgisayarınızda internet üzerinden video ya da DVD filmleri izlerken, video oynatma esnasında çok farklı nedenlerden dolayı kesintiler yaşanır. Örneğin, ekran koruyucu kendisini aktif hale getirebilir ya da uzun videolar izlerken farenize ya da klavyeye dokunmazsanız bilgisayarınız uyku moduna geçebilir. Bazen de arka planda çalışan IM ve diğer programlardan kaynaklanan pop-up bildirimler yüzünden video oynatma kesilebilir.

Sizi çıldırtacak bu işlemleri Windows ayarlarından kapatabilirsiniz. Fakat burada sıkıntılı olan durum video izlerken bu işlemleri yapsanız dahi hâlâ aynı durumun devam edecek olmasıdır. Bir örnek vermek gerekirse, oyuna başladınız. Eğer oyunu kapatmadan önce ekran koruyucuyu devre dışı bırakırsanız, siz tekrar elle aktif duruma getirmediğiniz sürece sonsuza dek pasif durumda kalacaktır.

Bunun yerine, sadece film izlerken ya da oyun oynarken bu gibi durumların geçici olarak pasif hale geçmesini istiyorsanız bu işi yapan programları kullanabilirsiniz.

Bazı medya oynatıcıları video oynarken otomatik olarak ekran koruyucuyu devre dışarı bırakmaktadır. Eğer VLC kullanıyorsanız, video ayarlarına gidin ve “ disable screensaver” seçeneğini işaretleyin. Windows Media Player ‘da ise Player Options’a gidin ve “ Allow screensaver during playback” seçeneğinin işaretini kaldırın.

Eğer kullandığınız video oynatma programında bu özellik yok ise “Mouse Jiggler” adı verilen mükemmel bir programı da kullanabilirsiniz. Bu program ile fare imleci periyodik olarak ileri geri hareket ederek ekranın kapanmasını engellemektedir.

Diğer bir programda “Caffeine” programıdır. Tıpkı Mouse Jiggler gibi çalışmasına karşı tek farkı mouse hareketleri yerine klavye tuşlarını taklit etmesidir. Caffeine programı için kurma ya da configure etme işlemi gerekmez. Sadece indirip çalıştırmanız yeterli olacaktır. Siz istemediğiniz sürece program devre dışı kalmayacaktır. Devre dışı bırakmak için ise görev çubuğunda ki ikona çift tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlem sisteminizin kayıt veya güç seviyesinde herhangi bir değişiklik yaratmaz.

Yorum yapın