Bilgisayarlara Oled Geliyor!

OLED ekranlardan bahsetmek gerekirse bu tip ekranlar LCD ekran dediğimiz teknolojiye oranla daha parlak, daha ince ve daha az enerji tüketimi yapan bir yapıya sahiptir. OLED ekran teknolojisine sahip ilk defa bilgisayar üreten firmalar arasında Lenovo ve HP yer almakta. Bu şirketler ilk kez OLED ekran bilgisayarları Spectre x360 (HP) ve ThinkPad Yoga (Lenovo) modelleri ile kullanıcılar huzuruna sunmuştu.

CES 2016’da OLED paneller sadece hybrid bilgisayarlarda değil aynı zamanda masaüstü monitörlerde de bu teknolojinin var olduğu gözlemlendi. Dell’in tanıttığı yeni OLED monitörlerden UltraSharp 30 Ultra HD 4K olarak adlandırılan cihaz, tamı tamına 30 inç ve 1.07 milyon renk görüntüleme sağlayabiliyor. Bununla beraber, 400.000:1 kontrast oranının sahibi olan monitörün fiyatı ise 4.999 Dolar olarak belirtilmiştir… Her ne kadar yüksek bir fiyat olsa da, yeni bir teknoloji ile çıkmış olmasını göz önünde bulundurmalı.

OLED ekran teknolojisi sayesinde üretilen ekranlarda yüksek renk görüntüleme ve yüksek çözünürlük olacağını aşikar. Ayrıca düşük enerji kullanımı ile de kullanıcıların dikkatini üzerine toplamakta.

Yorum yapın