Bilim Adamları Kök Hücrelerden Canlı Robotlar Yarattılar

​​Bilim adamları yeni yarattık bir kurbağa ve bir robot arasındaki bir yaşam biçimi. Kurbağa embriyolarından kazınan kök hücreleri kullanarak Vermont Üniversitesi (UVM) ve Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar “ksenobotlar” topladılar. Milimetre çapında lekeler yaşayan, kendi kendini iyileştiren robotlar gibi davranır. Birlikte yürüyebilir, yüzebilir ve birlikte çalışabilirler. Rafine edildiğinde, insan vücudunun içinde tümörleri yeniden programlamak, ilaçları dağıtmak veya arterlerden plak kazımak için kullanılabilirler.

UVM’de bir bilgisayar bilimcisi ve robot uzmanı Joshua Bongard “Bunlar yeni canlı makineler” diyor yeni araştırmaya liderlik eden

Bu yeni bir eser sınıfı: yaşayan, programlanabilir bir organizma. ”

Bu yeni yaşam formu için en iyi tasarımı belirlemek için, UVM araştırmacıları bir süper bilgisayar aracılığıyla evrimsel bir algoritma çalıştırdılar. Sonra Tufts ekibi toplandı ve tasarımı Afrika kurbağa türlerinden kök hücreler kullanarak test etti Xenopus laevis – ksenobot adı bu kurbağadan geliyor, Yunan öneki diğer ya da yabancı anlamına gelmiyor.

Takımın yarattığı şey hiç görülmediği bir vücut formudur. Hücreler birlikte çalışır ve robotların sulu ortamlarda kendi başlarına hareket etmelerine izin verir. Hatta kendiliğinden daireler içinde hareket ederek peletleri merkezi bir yere iterler.

Araştırmacılar bu” biyolojik makinelerin “avantajlarına işaret ediyor. çelik veya plastikten yapılmış robotlar, bunlar kullanımdan sonra kolayca ayrışırlar. Birkaç robotun yapabileceği bir şey ve tıbbi amaçlara ek olarak, radyoaktif atıkları veya mikroplastikleri temizlemek için de kullanılabilirler.

Süper bilgisayarlar fikrine paniğe başlıyorsanız. yaşayan robotlar tasarlarken yalnız değilsin.

“Anlamadığımız karmaşık sistemlerle uğraşmaya başladığımızda, istenmeyen sonuçlar elde edeceğiz.”

Araştırmacılar bu teknolojiyi ve kabiliyeti ne kadar iyi anlarsak, o kadar iyi iyi olmak. Ayrıca, ksenobotlar, besin açısından zengin bir ortamda olmadıkları sürece, yaklaşık bir hafta içinde bitmesi gereken kendi gıda kaynaklarıyla önceden yüklenir. Endişelenmeyin, bu küçük çocuklar çoğaltamaz veya evrimleşemezler – en azından henüz değil.

Yorum yapın