Bilimsel Olarak Bugün Ne Yaptınız ?

Önce bir milliyetçi olduğunuzu varsayıyorum…

Bütün gün millletiniz için işe yarar ne yaptınız ? Siyasi tartışmalarla vakit öldürüşünüzü sormuyorum. Bugün vatanınıza hizmetinizi soruyorum ? Milliyetçilik fikrinin karşısında olanlarla yaptığınız tartışmanızı sormuyorum. Bunun yerine hangi ilmi araştırma hakkında yazdığınız makaleyi soruyorum. Bu makaleyi birilerini milliyetçi yapmak için, birilerine hava atmak için, birilerini kızdırmak için değil “bilimsel” bir mercekte ele alıp neden yazmadığınızı soruyorum. Neden Kurtlar Vadisini ya da maç izleyip celallenmek yerine elinize objektif yazılmış tarih kitaplarını alıp incelemiyorsunuz. Neden incelediğinizde karşıt görüşlerin bu konudaki fikirlerini araştırmıyorsunuz. Neden bildiklerinizin kesinlikle doğru olduğuna eminsiniz ?

Ya da bir komünist olduğunuzu varsayıyorum…

Bütün gün insanlık için ne yaptınız ? Siyasi tartışmalarla vakit öldürüşünüzü sormuyorum. İnsanlığa hizmetinizi soruyorum. Komünizm fikrinin karşısında olanlarla yaptığınız tartışmanızı sormuyorum. Bunun yerine hangi ilmi araştırma hakkında yazdığınız makaleyi soruyorum. Bu makaleyi birilerini komünist yapmak için, birilerine hava atmak için, birilerini kızdırmak için değil “bilimsel” bir mercekte ele alıp neden yazmadığınızı soruyorum. Neden Kadıköy’de “Tek yol devrim” diye celallenmek yerine elinize objektif yazılmış tarih kitaplarını alıp incelemiyorsunuz. Neden incelediğinizde karşıt görüşlerin bu konudaki fikirlerini araştırmıyorsunuz. Neden bildiklerinizin kesinlikle doğru olduğuna eminsiniz ?

Ya da bir müslüman olduğunuzu varsayıyorum…

Bütün gün ümmet için ne yaptınız ? Siyasi tartışmalarla vakit öldürüşünüzü sormuyorum. İnsanlığa ve ümmete hizmetinizi soruyorum. Dinsizlerle yaptığınız tartışmanızı sormuyorum. Bunun yerine hangi ilmi araştırma hakkında yazdığınız makaleyi soruyorum. Bu makaleyi birilerini müslüman yapmak için, birilerine hava atmak için, birilerini kızdırmak için değil “bilimsel-ilmi” bir mercekte ele alıp neden yazmadığınızı soruyorum. Neden “Nerede Fatif Sultan Mehmetler, Müslüman bilim adamları” diye iç çekmek yerine elinize objektif yazılmış tarih, islam ve bilim kitaplarını alıp incelemiyorsunuz. Neden incelediğinizde karşıt görüşlerin bu konudaki fikirlerini araştırmıyorsunuz. Neden bildiklerinizin kesinlikle doğru olduğuna eminsiniz ?

Şimdi hepinizin insan olduğunu biliyorum…

Neden hiçbiriniz birbirinizin fikrini kabul etmeyecek olma ihtimali çok yüksek olmasına rağmen birbirinizi incitiyorsunuz ? Neden bildiklerinizi ilmi çerçevede araştırıp kendinizi sorgulamıyorsunuz ? Aynı duygulara sahipsiniz hemen hemen. Bunlardan en huzurlusu sevgiyken neden nefretle birbirinizi yıpratıyor, üzüyor ya da zarar veriyorsunuz ?

Ahlak, sevgi, merhamet… İşte bunların çevresinde birleşir insanlık yalnızca. Herkes kendisini bir başkasının yerine koysun. Hepimiz birbirimizin farklı haliyiz ve hiçbirimiz neredeyse hiçbirşey bilmiyoruz !

Yorum yapın