Bir Köpeğiniz Olduğunda Sağlığınızda 7 İnanılmaz Değişimler

Bir köpeğe sahip olmak hayattaki en basit aşklardan biridir ve araştırmalar evcil hayvanlarınızın sağlığınıza faydalı olabileceğini göstermektedir. Günlük yaşamınızda sadece bir köpeğin varlığı stres seviyenizi düşürmekle kalmaz, aynı zamanda Fido, çocuğunuzun astım riskini azaltmaya yardımcı olabilir, daha güvenli ve daha fazla kendinizi hissetmenize yardımcı olabilir. İşte bir köpeğiniz olduğunda meydana gelen yedi şey.

1. Köpekler Seni Daha Aktif Yapar

Yazarlar, Fiziksel Aktivite ve Sağlık Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 incelemesinde, köpek sahiplerinin köpek sahiplerine göre daha fazla yürümeye başladığını tespit etti. Yazarlar tarafından incelenen tüm çalışmalarda, köpek sahiplerinin yüzde 60’ı köpeğini haftada ortalama 160 dakika, haftada dört kez de ortanca sahibi olmayanlardan çok daha fazla ortalama bir sıklıkta yürüdü.

Aynı dergide yayınlanan 2011 araştırması, parklarda toplanan gözlemsel verilere odaklanmıştır. Köpeksiz daha çok insan, köpekleri olanlara göre daha fazla insanı kullandı – yüzde 73’e karşı yüzde 27 – ama hava kötü olduğunda, köpek sahipleri köpek sahibi olmayanlar evlerini ziyaret ettiğinde parkları ziyaret etmeye devam ettiler. Öyle görünüyor ki, hava şartlarından bağımsız olarak, bir köpeğe sahip olmanız sizi aktif kalmanızı ister.

2. Daha Mutlu Olursunuz

Dışarıdaki tüm zamanlar, köpeklerin seni daha mutlu etmesi için tek yoldur. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 araştırması 167 evcil hayvan sahibi ile 50 evcil hayvan barındıran sahipsizin hayatını inceledi. Araştırmacılar depresyon, mutluluk ve refah düzeylerini ölçtüler. Araştırmaya göre evcil hayvanın daha iyi bir refah duygusu yaşadığı görülüyor. Diğer evcil hayvanlara sahip olanların aksine, köpek sahipleri daha az yalnız, daha az depresif, daha mutluydu, daha az strese sahipti ve daha yüksek benlik saygısına sahipti.

3. İş Yerinde Daha Az Stresli Olacaksınız

Köpek dostu bir ofiste çalışıyorsanız, pooch’unuzu sizinle çalışmak için almak stres seviyelerini azaltabilir. Greensboro, North Carolina’daki bir ofiste çalışanlar, kendileri tarafından bildirilen bir teste katıldı. Köpeklerini çalışmaya götürenler, köpeklerini yanlarında getirmeyen köpek sahiplerine göre çok daha düşük stres seviyelerine sahipti. International Journal of Workplace Health Management’da yayınlanan sonuçlar, köpek sahiplerinin evcil hayvanlarını işe koyduğu zaman, köpek sahiplerine de faydası olmadığını göstermektedir. Dolayısıyla, iş yeriniz köpeklere izin veriyorsa, onları getirdiğinizde herkes iyi olacaktır.

4. Çocuklarınız Alerjinin Düşük Risk Altında Olacak

Evde bir köpeğe sahip olmak, çocuğunuzun astım atağı riskini azaltmasına ve çocukluk egzamasını yok etmesine yardımcı olabilir. 2017 Amerikan Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji (ACAAI) Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda sunulan iki çalışma, çocuklarınız için bir köpeği evlat edinmek isteyebilir. Bir çalışma, annenin hamileliği sırasında zaten bir köpeğin bulunduğu bir evde doğan bebeklerin, yaşamlarını ilk 10 yıl boyunca, köpek sahibi olmayan evlerde doğan bebeklere kıyasla, alerjik egzama yaşama ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuştur. İkinci çalışma, köpeklerin, aynı çocuklarda köpeklere karşı alerjisi olsa bile, çocukları astıma karşı korumaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

5. Köpeğiniz Kanseri Tespit Edebilir

Bir Alman çalışması, köpeklerin akciğer örneklerini nefes örneklerinden tespit edebildiğini bulmuştur.
Bir köpek sahibinin kanser kokusunu almasıyla ilgili çok sayıda kanıt var, ama şimdi bu hikayeleri destekleyecek bir bilimimiz var. 2011’de yapılan bir Alman araştırması, köpeklerin akciğer örneklerini nefes örneklerinden tespit edebildiğini ortaya koymuştur. Köpekler, akciğer kanseri hastaları ile kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanları ayırt edebildikleri için çok hassastı.

Japonya’da bir Labrador retriever hastanın nefeslerinde erken aşamalarında bağırsak kanserini güvenilir bir şekilde tespit etti. British Medical Journal dergisinde yayınlanan çalışma, kanserin aslında bir kokusu olduğu sonucuna varmış ve köpeklerin bunu yapamadıklarında koklayabildiği anlaşılmaktadır.

6. Kendinizi Daha Güvende Hissedeceksiniz

Köpeklerin kendinizi daha güvenli hissettirdiğini söyleyebiliriz, ancak Mayo Uyku Kliniği’nden yapılan bir araştırma, yatak odasındaki köpeklerin daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğini bulmuşlardır – eğer kattalarsa, yani. Köpek, yatakta uyuyamadığında, tek bir köpek, deneklerin uyku verimini artırdı. Çalışmanın yazarı Dr. Lois Krahn, “Çoğu insan yatak odasında evcil hayvan bulundurmanın bir aksaklık olduğunu varsayar. “Birçok insanın evcil hayvanlarıyla uyumaktan rahatlık ve güvenlik duygusu bulduğunu gördük.”

Bu, yavrularının yatağının dibinde uyumalarına izin veren köpek sahipleri için bir sürpriz değil. Uyanma saatlerinde evin etrafında bir köpeğe sahip olmak, aynı zamanda davetsiz misafirleri önlemeye yardımcı olabilir ve sinir bozucu avukatların ikinci kez kapınızı çalmasını engelleyebilir.

7. Daha İncelikli Yaşayabilirsiniz

Bir köpeğin sadece varlığı, yaşlı hastalarda Alzheimer ve demans patlamaları azaltmaya yardımcı olabilir. 2002 yılında yapılan bir çalışmada, Alzheimer’in yerleşik bir köpeği bulunan özel bakım ünitelerinin, yerleşik bir köpeği olmayanlardan daha az davranış sorunu yaşadığı bulunmuştur. Alzheimer veya demansı olmayan daha yaşlı yetişkinler de bir köpekten yararlanırlar – bakmak için birilerinin olması, yürüyüşlerinizde size eşlik etmesi ve evden çıkmak zor olsa bile konuşmanız gerekir. Ayrıca, kalp krizi geçirenler ve ciddi anormal kalp ritimleri olan kişiler bir köpeğe sahip olduklarında daha uzun yaşama eğilimindedirler.

Yavru Değirmenlerden Nasıl Kaçınılır?

Yukarıdaki bilgiler dışarı çıkmak ve bir köpek yavrusu almak istiyorsa, dört ayaklı bir arkadaş edinmenizi öneririz. Hayvan barınakları ve kurtarma grupları daima sonsuza dek bir aileye ihtiyaç duyan hayvanlar için ev arıyor. Hatta bir boksör, bir boksör ya da dachshund isteyip istemediğiniz, ırklarınızda uzmanlaşan bir takım organizasyonlar da var, bu yüzden ideal ırkınıza odaklanan bir kurtarma grubu var.

Bir yetiştiriciye giderseniz, sorumlu birini seçtiğinizden emin olun. Bir yetiştiricinin AKC kayıt belgeleri olduğu için sorumlu oldukları anlamına gelmez.

Sorumlu yetiştiriciler sadece kimseye yavru satmazlar. Onunla ya da onunla görüştüğünüz gün bir köpek satın alırsanız, nakit paranız olduğu sürece bir yavru değirmeninde olabilirsiniz. Humane Society, sorumlu bir yetiştiricide neleri arayacağınıza dair bir kontrol listesi sunar, ancak saygın bir kişiyle çalıştığınız birkaç işaret şunları içerir:

  • Ziyaretçileri karşılayan canlı, mutlu, sağlıklı köpekler
  • Köpekler, ırka özgü ihtiyaçlarını karşılayan geniş alanlarda tutulurlar.
  • Damızlık sadece bir ya da birkaç köpek türünü doğurur ve son derece bilgili
  • Referanslar, sağlık garantisi ve bakım ve eğitim için rehberlik sağlar

Son olarak, bir evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu almaktan kaçının. Çoğu evcil hayvan mağazası iddialarına rağmen yavru değirmeni yavrularını satıyor. Bir mağaza ya da bireyden yavru değirmeni yavrularını “kurtarmak” için olduğu gibi, sadece yavru değirmeni sektörüne para veriyor.

Yakında bir köpek yavrusu ya da köpeği evlatlık edinirseniz ya da yıllarca geçirmiş olsanız da, tüylü arkadaşınızın bir köpeğe sahip olmanın basit keyfinin ötesine geçen evinize sağlık yararları getirdiğini bilmek hoştur.

Yorum yapın