Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hepimiz yaşlılığımızı güvence altına almak, herhangi bir insan yük olmadan, kimseye muhtaç olmadan yaşlılığımızı yaşamak isteriz. Bunun için genç yaşta yatırımlar yapar, para biriktirir ve ileride nakde çevirebileceğimiz şeyleri tercih ederiz. Peki, günümüz şartlarında artık çokça duymaya başladığımız Bireysel Emeklilik nedir? Neden bu kadar popüler ve Bireye kazancı neler? İleride emekli olarak yaşam kalitenizi arttırmak isterseniz bu sistemin avantajlı dünyasından yararlanabilirsiniz.

Bireysel emeklilik SSK’ya tamamlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Bu kurumdan da emekli olarak alacağınız iki yerden maaşınız olur. Buda bu dönemde işinizi daha da kolaylaştırır. Bunun için sizde bu sisteme aktif olarak katılım sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik diğer şekilde özel emeklilik olarak ta anılmaktadır. BES olarak kısaltılmış şekli ile de anılır. Sıkça reklamları dönen ve çevremiz de devamlı senin de bireysel emekliliğin var mı sorularını duyduğumuz popülerizm. Bireysel emeklilik oldukça kolay ve kazancı yüksek bir sistemdir. Her ay ortalama 90 TL den istediğiniz limite kadar ödeme yaparak kumbara mantığında birikim yaparak ayrıca %25 devlet katkısı da kazanabilirsin.

Sistemi istediğiniz şekilde ve tutarda kullanabilirsiniz. Ayrıca sistemde yer alan fonlarla oynayabilir ve daha çok kazanabilirsiniz. Hayır ben fondan falan anlamam yatırımım neyse o da yeter diyenler için sabit fonu da bulunmaktadır.

Sistem de 10 yıl kalınarak toplam; yatırdığınız anapara+ fon kazançları+ %25 devlet katkısının tümünü 10 yılsonunda toplu olarak ve ya maaş sistemi ile aylık tutarlarla alabilirsiniz. 10 yıl kalınmaması halinde ise;

  • 3 yıldan az sistemde kalınması durumunda devlet katkısından fayda sağlanamaz.
  • 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %15’ine,
  • 6 yıl sistemde kalanlar devlet katkısının %35’ine sahip olurlar.

Bireysel Emekliliğin Yaraları Nelerdir?

Birikim kişiye güven sağlar. Genç yaşta oluşturulan bir BES ilerde çocuklarınız eğitim masrafı için bile olanak sağlar. Toplu para gerektiği durumlar kenarda param var mantığı ile BES’inizi bozdurabilirsiniz. Yaşlılıkta gelir elde edebilirsiniz. Normal sgk + bes emeklisi olarak daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Yorum yapın