Bitki Kök Tipleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bitkinin üreme organı olarak çoğalma ihtiyaçlarını gidermek için çiçek bitkilerde açar. Çiçekli bitkilerin çeşitli görevlerini yapmak için birçok organı vardır.

Bu organlar kök, gövde, yaprak ve çiçektir. İnsan için gerekli olan birçok besin kaynağı çiçekli bitkiler sayesinde karşılanır. Örnek vermek gerekirse elma, armut, muz insan için gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılar.

Bir bitkinin ilk olarak kökü gelişmelidir. Kök bitkinin bulunduğu yere sıkıca bağlanmasını sağlar. Kök oluştuktan sonra ancak diğer organlara sıra gelir. Kök bitkinin bulunduğu yere sıkıca sabit kalmasını sağladığı gibi aynı zaman da bitkinin dik bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olur.

Kökün Görevleri Nelerdir?

Bitkinini toprağa sıkıca tutunmasını sağlayan temel öğelerin başında gelir. Topraktan bitki için gerekli olan su, mineral ve tuzları bitkiye doğru çekerek bitkinin beslenmesine ciddi oranda katkıda bulunur.

Kök Çeşitleri Nelerdir?

Kazık kök

Bazı bitkilerin kökü uzun ve kalındır. Bu tip köklere kazık kök adı verilir. Papatya, yonca ve bambu gibi bitkiler örnek olarak verilebilir.

Saçak kök

Bitkinin gövdesinden çıkan saçakların hepsinin aynı olması halinde bu köklere saçak kök adı verilir. Soğan ve buğday gibi bitkiler saçak köke uygun olan örneklerdir.
Tohumdan bitkiye

Bitki Kök Tipleri Özellikleri Nelerdir?

Toprağa ekilen tohum bitkinin toprağa tutunmasını, dik büyümesini ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan kökü oluşturur. Ana kök su emdikçe tohum içerisinde bulunan yavru beslenir. Yavru büyüdükçe daha fazla suya ihtiyaç duyar. Yavruyu tohum içinde embriyo yerine kullanabiliriz. Daha sonrasında ana kök dallanarak yan kökleri oluşturur.

Özellikle uzun boylu bitkilerin kökleri daha sağlam ve daha uzun olmalıdır. Uzun boylu bitkilerin toprağa tutunması biraz daha zor olduğundan dolayı daha uzun ve daha güçlü köklere sahip olmak zorundadırlar. Uzun ve sağlam kök daha fazla suya ihtiyaç duyar.

Kazık kök ve saçak kök dışında başka sorumlulukları yerini getiren kök grupları mevcuttur. Besin depo etme özelliğine sahip olan kök çeşitleri mevcuttur. Turp ve havuz bu köklere örnek olarak verilebilir.

Yorum yapın