Biyopsi Nedir, Ne İşe Yarar?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Doktora gittiniz bazı tahliller yaptınız ve doktorunuz kesin tanı koyamadığı için size şu gün gelin biyopsi yapmamız lazım der evet bir çık kişi biyopsi nedir, ne işe yarar bilmez sadece ismini duymuştur. Biyopsi hastalığa kesin tanı konulması için yapılan işlemdir.

Biyopsi Nedir, Ne İşe Yarar?

Hastalık olan bölgeden alınan doku örneği patoloji incelemesine yollanır bu şekilde şüpheli bölgede kanser olup olmadığı kesin olarak ortaya çıkar. Yani doktor şüphelendiği fakat kesin tanı koyamadığı zaman emin olmak için biyopsi seçeneğini kullanır. Bu şekilde hem kesin tanı konulur hem de belgelemiş olur.

Kısaca sizlere biyopsi nedir anlattım umarım sağlığınız yerindedir. Eğer ki şüpheli hastalığınız varsa sizde biyopsi yaptırmak zorundaysanız mutlaka yaptırmalısınız çünkü ister hastalığınız olsun isterse de olmasın böyle durumlarda erken teşhis çok önemlidir. Bir çok kişi hastalıktan korkar özelliklede kanser vakalarında günümüzde tıp teknolojisi ilerlediği için artık kanseri de yenmek mümkün kanser hastalığını yenmek içinde erken teşhis yani hastalık ilerlemeden müdahale etmek çok önemlidir.

Yorum yapın