Biz Ne Zengin Ülkeyiz Dedirten Müze! Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler listesinin baş tacı Zeugma Mozaik Müzesi bizce dünyaca bilinesi, gidilesi ve anlatılası bir müze. Muadili bir yer gezmediğimiz ve bizden çok gezenlerin de muhtemelen gezmediği muhteşem bir mekandayız. Sanki yerlere el dokuması ipekten halılar sermişler gibi, sanki taaa asırlar öncesinden bir villanın salonunda parti varmış da yeni bitmiş gibi bir değişik atmosfer var burada…

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesindeki Zeugma Mozaik Müzesi müze kartla girebileceğiniz, müze kartınız yoksa 20 tl giriş ücretiyle kapılarını açan bir müze. Az zamana koca bir kenti sığdırma derdindeyseniz o kısa zamanda geniş bir yer açın diye önereceğimiz yerlerden en yeganesi Zeugma Mozaik Müzesi. Sizi temin ederiz ki girdiğinize ve gezdiğiniz vakte hiç pişman olmuyorsunuz. Bir daha nerede göreceksiniz Mona Lisa’dan yaşlı Çingene Kızı‘nın tam da zihninize dikizlenmiş gözlerini. Belki biliyorsunuz, duydunuz kendisini ama hiç bu kadar küçük ama bu kadar tesirli olduğunu bilmiyordunuz değil mi?

Yüzyıllardır Melun Melun Bakan Zeugma Çingene Kızı

1998 yılında köylülerin burada bir şey var demesiyle bulunan Çingene Kızı mozaiği çok büyük ihtimalle M.Ö. 200’lü yılların zengin bir villasında yemek odasının taban moziğiydi. Sağa doğru bakan bu kadın ise muhtemelen inanılan bir tanrı veya oda hizmetçilerinden birinin suretiydi. Tıpkı Mona Lisa gibi hangi yönden bakarsanız bakın ciğerinizi deler gibi içinize giren o bakışları Leonarda Da Vinci de görmeden ölmemeliydi aslında.

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında

9 Eylül 2011 tarihinde açılan müze ismini de şimdi baraj suları altında gömülü Nizip ilçesindeki Zeugma Antik Kenti‘nden alıyor. Tahmini bir mimarinin sokak sokak canlandırıldığı müze 3 binadan oluşuyor. Bu binalardan biri ofislere ve konferans salonlarına ayrılmış bir bina, diğerlerinde Roma ve geç antik dönemden kalan eserler görebiliyorsunuz.

Zeugma kentini M.Ö. 300’lü yıllarda adını tarihe spot ışıklarıyla yazdıran Büyük İskender kurmuş. Roma döneminde de siyaset içinde bir hediyeleşmeyle başka ellere teslim edilmiş. Günümüzde dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını elinde bulunduran müzenin tüm mozaikleri zamane villalarının duvarları ve tabanlarının süsleriymiş. Çoğunda da ana tema dinsel ve mitolojik hikayeler veya rutin yaşamın eğlendiren motifleriymiş. Düğün türkücülerinin kendilerine sanatçı dediği günümüzden çok ama çok ötelerde, yaşanmış bitmiş tarihlerde de böyle var olmuş sanat. Yani kader gülseymiş, sosyal medya filan olsaymış Çingene Kızı‘nı döşeyen usta şanıyla yürür, hatta yürüme rekoru kırarmış. Şimdiye kadar hep Zeugma Çingene Kızı‘ndan bahsettik ama müze daha nice ganimetle dolu. Örneğin bir başka müze meşhuru tunçtan Mars heykeli!

Savaş tanrısı ve bahar temsilcisi olan Mars ile birlikte steller, lahitler, dört adet Roma çeşmesi gibi birçok tarihi parça da görebileceğiniz eserler arasında. 2448 metrekare yer döşemesi mozaiği, 140 metrekareye yakın duvar resmiyle de müze dünya literatüründeki eşsiz tanımlamasının hakkını veriyor.

Zeugma Mozaik Müzesi Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Zeugma Mozaik Müzesi’ne müze kartla girildiğini giriş ücretini zaten söylemiştik, 20 TL 18 yaşından küçük ziyaretçiler için ise ücret ödenmiyor.

Yorum yapın