Blackberry’nin Ömrünün Sonu Duyurusu

Görünüşe göre BlackBerry akıllı telefon işinden tamamen çıkıyor. BlackBerry, cep telefonu sektöründeki en eski şirketlerden biridir. Şirket, ihtiyar bir çocuk olmasına rağmen teknolojiye ayak uydurmak için mücadele etti. Şirket, daha yeni ve heyecan verici akıllı telefon markalarına anlamlı bir rekabet verememesine rağmen, her zaman geri dönüş yapmayı başardı.

BlackBerry, 2021 ortası sözünü kaçırdıktan sonra 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan ilk 5G telefonuyla başka bir geri dönüş düzenliyordu. Ne yazık ki, vaat edilen 5G BlackBerry telefon da gelmiyor. İşte neden.

Blackberry’nin 5G Telefonu İşini Tamamen Bıraktı

Şirketin ikonik klavyesine sahip 5G BlackBerry akıllı telefonu 2022’de piyasaya çıkacaktı , ancak bu gerçekleşmiyor. BlackBerry’nin beklenen 5G telefonunun ölümüyle ilgili rapor, yeni cihazı geliştiren Teksas merkezli bir teknoloji şirketi olan OnwardMobility’nin markanın ölmediğini söylemesinden bir aydan biraz uzun bir süre sonra geldi.

OnwardMobility’nin güncellemesi, BlackBerry’nin “ömrünün sonu” duyurusunun hemen ardından , klasik BlackBerry telefonlarının ölümüne neden oldu. BlackBerry’nin 5G telefonunun başlangıçta 2021’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak bu olmadı.

Şirketin Ocak 2022 güncellemesi, cihazın gönderilmesini zorlaştıran “çeşitli gecikmelerden” bahsetti. Ancak, OnwardMobility henüz resmi bir açıklama yapmamasına rağmen, 2022 lansmanı bile iki nedenden dolayı gerçekleşmiyor.

Blackberry’nin 5G Telefonu Neden Öldü?

Android Police tarafından yayınlanan bir rapora göre BlackBerry’nin 5G telefonunun ölmesinin temel nedeni, BlackBerry’nin OnwardMobility’nin kendi adları altında telefon başlatma lisansını iptal etmesidir . Deneyimsiz olanlar için, BlackBerry resmen telefon yapmaktan vazgeçti, ancak üçüncü taraf şirketlere adını akıllı telefon endüstrisinde kullanmaları için lisans veriyor.

Örneğin, BlackBerry KeyOne, Key2 ve Key2 LE, TCL tarafından yapılmıştır. OnwardMobility, TCL’nin BlackBerry lisansının 2020’de sona ermesinden sonra mantoyu aldı. Ancak şimdi OnwardMobility’nin lisansının iptal edilmesi, vaat edilen 5G BlackBerry telefonunun sonunu işaret ediyor.

Lisans iptalinin yanı sıra, BlackBerry’nin resmi olarak akıllı telefon endüstrisi ile bir bütün olarak işi bitiyor gibi görünüyor. BlackBerry, öncelikli olarak mobil cihazlar, mesajlaşma ve kablosuz ağlarla ilgili tüm eski “temel olmayan patent varlıklarını” Ocak 2022’nin sonunda 600 milyon dolara sattı.

Harekete Geçme Zamanı

Akıllı telefon endüstrisindeki BlackBerry markası ölmüş olsa da, şirketin klavyesini seven hayranların kullanabilecekleri başka seçenekler de var. İyi bir örnek, CES 2022’de sergilenen Astro Slide 5G ve 2022’de söz verilen bir başka cihaz olan Fxtec Pro1 X.

Yorum yapın