Blogunuzun Gravatarını Özelleştirin – Gravatar Nedir?

Gravatarı eminim çoğunuz duymuştur o yüzden kısaca ne olduğundan bahsedeceğim genellikle bloglarda yorum kısmında e-mail adresiniz tarafından eklenen yorumlarda yorumunuzun hemen köşesinde oluşan tanıtıcı bir avatar resmi oluşur eğer e-mail adresinize bağlamış olduğunuz bir avatar resmi yok ise size tavsiyem gravatar sitesine uğrayıp bir avatar belirlemeniz peki blog sahibi iseniz ve yapılan yorumlarda blogunuzun otomatik olarak atadığı avatarı değil de kendinize has bir avatar atamak istersek ne yapmamız gerek oldukça basit üç işlemden oluşan bir yöntemle bunu gerçekleştirebiliriz. Şimdi tek tek aşamalarımıza bakalım.

1- Avatar Oluşturma

İlk aşamamız bir avatar oluşturmak boyutunun çokda fazla önemi yok. Oluşturduğumuz avatarı temamızın images kalsörüne atıyoruz. Ben basit bir tane oluşturdum bunu kullanacağım.

2- Kodumuzu Function.php Ye Ekleme.

Bu aşamada sizlere wordpress ile ilgili bir çok kodlamayı toplu halde bulabileceğiniz codex.wordpress.com dan ihtiyacınız olan her türlü kodlamayı alabileceğinizi belirtmek istiyorum.

<?php

add_filter( 'avatar_defaults', 'yenigravatar' );

function yenigravatar ($avatar_defaults) {
$myavatar = get_bloginfo('template_directory') . '/images/gravatar.jpg';
$avatar_defaults[$myavatar] = "Said Yavuz";
return $avatar_defaults;
}

?>

Yukarıdaki kodu function.php dosyanıza eklemeniz gerekir. daha sonra yapmanız gereken tek bir işlem var.

3- 2. Avatarımızı Seçme.

Bu işlemde artık tek yapmamız gereken temamızın ayarlar kısmından tartışma bölümüne giriyoruz ve en altta eklediğimiz avatarı seçiyoruz.

İşlemimiz bu kadar artık blogunuzda yorum yapanlar herhangi bir avatara sahip değilse sizin avatarınız yorum kısmında görüntüleniyor ve bu da sizlere biraz farklılık kazandırıyor. Eğer yapamadıysanız iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın