Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sağlık sorunları hayatın içinde hepimiz için en önemli sorunlardan biridir. Gelişen tıp olanakları ile birlikte hemen hemen pek çok hastalığın tedavisi mümkün olsa da erken teşhis tüm hastalıklar için önem taşımaktadır.

Özellikle ülkemizde böbrek hastalarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Görülme olasılığı son derece fazladır. Verilen bilgiler ışığında değerlendirdiğimizde ülkemizde yaklaşık 8 milyon böbrek hastası olduğu bilinmektedir. Bunun sebepleri arasında genetik faktörlerin de etkisi olsa da sağlıklı yaşama kurallarına uymamak, doğru beslenmemek gibi pek çok etken sebep olabilmektedir.

Böbrek hastalıkları konusunda bilinçlenmenin artması da hastalığa yakalanmadan önlem almak için son derece önem taşımaktadır. Böbrek yaşam fonksiyonlarımız için çok önem taşımaktadır. Bu nedenle tüm yaşamsal organlarımıza dikkat etmemiz gerektiği kadar dikkat edilmesi gereken organlardır.

Böbrek Rahatsızlığı Nedir?

Böbrek yetmezliği böbreklerin normal çalışma seviyesine göre azalma göstermesidir. Yavaşlamaya bağlı olarak böbreklerde bulunan su, tuz, minerallerin dengesi bozulmaktadır. Böbrek rahatsızlığı tedavisi gerekli ve belirtiler fark edildiği anda acilen bir hekime başvurulması gereken hastalıklardan biridir.

Böbrek yetmezliğinde de erken tanı çok önemlidir. İleri evrelerde diyalize bağlı yaşam gibi zorlu süreçler ile karşılaşılma olasılığı son derece yüksektir. Son aşama olarak da organ nakli ile böbrek rahatsızlığı tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu net bir çözüm gibi görünse de zorlu bir süreç istemektedir. Böbrek rahatsızlığının da evreleri söz konusudur.

Böbrek birden bire işlevini yitirmemektedir. Böbrekler rahatsızlık başladıktan sonra aşamalı olarak işlevini yitirmeye başlar. Kronik böbrek yetmezliği 5 evrede incelenmektedir. Bir takım süreçlerden sonra böbrek rahatsızlığında son evreye gelinmektedir.

Böbrek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Börek rahatsızlığının belirtileri halsizlik, bulantı ve kusma olarak genel anlamda kendini belli eder. Bu duruma konsantrasyon kaybı, uyku bozuklukları, ayak ve bacaklarda şişlikler ve ciltte kuruluk ve kaşıntı gibi diğer belirtiler ile kendini göstermektedir.

Bu belirtiler söz konusu ise en kısa sürede uzman bir hekime mutlaka başvurmak gerekmektedir. Böbrek rahatsızlığı hafife alınmayacak kadar ciddi bir rahatsızlıktır. İleri evreler böbrek rahatsızlığı için son derece sıkıntılı süreçler doğurmaktadır.

Yorum yapın