Böbrek Taşı Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Böbrek taşları, idrar üretimi ve aynı zamanda idrarın böbreklerden dışarı atılırken idrarın içerisinde bulunan kristallerin bir araya gelerek kümeleşip çökmesiyle oluşur.

Normal şartlarda bu oluşan kristaller böbrekten dışarıya atılır. Fakat kristaller kümeleşirse böbrek taşı oluşumuna sebep olur ve böbrek taşı maalesef böbrekten dışarıya atılması kristallerin atılması kadar kolay değildir. Ülkemizde görülme sıklığı %4 ile %15 arasındadır. Bu oran coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Böbrek Taşı Oluşumuna Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yaş ve cinsiyet böbrek taşı oluşumuna neden olan faktörlerin başında gelir. Yapılan çeşitli testlere göre böbrek taşları 20 ile 50 yaş arasında oluşmaktadır. Erkeklerin böbrek taşı konusunda kadınlardan daha şanssız olduğunu söylemek mümkün. Böbrek taşı oluşumu erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla görülmektedir.

Böbrek taşı oluşumunda bir diğer neden ise kalıtsal ve aileden gelen genetik faktörlerdir. Ailenizden gelen genetik özellikler böbrek taşı oluşumunu ciddi oranda tetikleyebilir. Coğrafi ve iklimsek faktörler de böbrek taşı oluşumunda ciddi bir rol almaktadır. Böbrek taşı oluşumu genellikle dağlık ve yüksek yerlerde yaşayan insanlarda daha sık görülen bir rahatsızlık türüdür.

Sıvı alımı ve beslenme alışkanlığı da böbrek taşı oluşumunda ciddi bir paya sahiptir. Günlük düzenli olarak belli bir miktarda sıvı alınması gerekir. Alınan sıvılar böbrek taşı oluşumunu ciddi oranda azaltır ve böbrek taşı sorununa yakalanmamanıza sebep olur. İdrar yolu enfeksiyonları böbrek taşı oluşumuna neden olan diğer faktörlerdendir.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Olur?

5 mm’ye kadar olan böbrek taşları küçük taşlar sınıfına girer ve çeşitli ilaçlarla oluşan ağrılar kontrol altına alınabilir. Bu alınan çeşitli ilaçlar sayesinde taş kendiliğinden düşebilir. Eğer böbrek taşı 5 mm’den fazla ise bu böbrek taşları şok dalgaları ile parçalara ayrılarak idrardan dışarıya atılması sağlanır.

Böbrek taşı oluşumunu azaltmak için daha önce de söylediğimiz gibi özellikle yaz aylarında su tüketiminizi maksimum seviyeye çıkarın. Ani kilo kayıplarından mutlaka kaçının. Dengeli ve düzenli beslenin ve günlük olarak sporunuzu yapmayı ihmal etmeyin.

Yorum yapın