Borsa Endeksi Nedir?

Maliyet, fiyat, satış, üretim gibi bir çok veriyi toplayarak, işlem görmekte olan yatırım araçlarının borsada belirli bir süreç içerisinde yaptığı oransal değişimleri ölçmeye yarayan göstergelere endeks adı verilmektedir. Borsa endeksi nedir diye merak eden bir çok kişi bu kelimeyi tarayıcılar üzerinden sıklıkla aratmaktadır. Bu ölçümlerin hem sektör içerisinde hem de genel anlamda yapılma imkanı bulunmaktadır. Bu sayede sektörler de ki ekonomik performans takibi yapılabilmesi sağlanır. Belli başlı koşullara bakılarak endekste yer alacak olan hisse senetlerine ait fiyat hareketliliği ölçülebilir bu sayede borsa trendlerinin belirlenmesi daha kolay olur.

Borsa Endekslerini Etkileyen Faktörler

İçsel ve dışsal olarak ikiye ayrılan borsa endeksini etkileyen faktörler, ülke ekonomisi açısından bir yön gösterici olarak işlev görmektedir. Aynı zamanda bu faktörlerin borsa endekslerine katkılarının neler olduğunu bilmek en önemli hususlardan bir tanesidir. Bir ülkenin ekonomik verileri, işsizlik oranı, faizleri, jeopolitik konumu gibi durumlar içsel faktörler arasında yer almaktadır. Ülke ekonomisine ait veriler, borsa endeksini oldukça fazla etkilemektedir. Küresel veriler, ve ülkeler arası ekonomik ilişkileri ise dış faktörler olarak geçmektedir. Tüm ülkelerin borsa endeksleri küresel piyasaların geldikleri noktalar ve bu piyasa içerisinde ki ülkeler arası ilişkiler borsa endeksi içindeki bütün verileri en çok etkileyen faktörlerdir.

Borsa Endekslerine Nasıl Yatırım Yapılır?

CFD, emtia, hisse senedi, vadeli gibi işlem gören endekslere yatırım yapmak mümkündür. Aynı zamanda alım-satım işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca hisse senedi en çok getiri sağlayan araçlar arasında bulunmaktadır. Bu durumun sebebi ise alım-satım arasında bulunan fark ve temettü payının alınması, hisse senedine yatırım yapan kişilerin sürekli takip ettikleri avantajlı bir araç olarak var olmalarından kaynaklanmaktadır. Borsa İstanbul içerisinde en fazla işleme sahip olan endeksler BIST100 ve BIST30 olarak görülmektedir. Bu endekslere yatırım yapmadan önce hisse performansı takibe alınmalı, hisse senedi fiyatlarına ve borsa endeksine etki eden faktörler incelenmelidir. Yabancı borsalarda yatırım yapmayı isteyen kişiler aracı kurumu seçerken dikkatli olmalıdırlar. Seçilecek olan yabancı borsalar ile bağlantı kesilmemelidir. Aracı kurumlar ile ilişki kurulduktan sonra yatırım hesabı açılabilir ve istediğiniz yönde yatırım yapabilirsiniz. Bu yolları izleyerek borsa endeksine nasıl yatırım yapılır sorusuna cevap alabilirsiniz.

Yorum yapın