Boşanmak Mı Dayanmak Mı?

Çağımızın Evlilikleri Neden Kısa Sürüyor ?

Boşanma; hayat boyu süreceği, her zaman birlikte ve birbirine destek olunacağı inancıyla kadın ve erkek tarafından kurulmuş aile müessesinin sona erişinin hukuksal sürecini ifade etmektedir. Boşanma hukuki, psikolojik ve sosyal bir süreçtir.

Boşanmak Mı Dayanmak Mı?

Hiç birimiz evliliğe boşanma amacıyla adım atmayız ancak bazen evlilik içerisinde yaşadıklarımızı bizi adım adım boşanma düşüncesine doğru götürür. Bazıları bu noktada cesur bir adım atabilir ve evliliğini sonlandırır ancak bazıları ise gerek çocuk gerekse de maddi sebeplerden dolayı boşanmaya bir türlü cesaret edemez. Boşanmak mı dayanmak mı diyenler için konuyu etraflıca değerlendirmeye çalıştık. Çünkü boşanmaya giden bir evliliği ayakta tutmak için gösterilen çaba, bazen her iki tarafın da daha fazla yıpranmasına sebep oluyor.

Pek çok anne baba, çocuğunun boşanma eyleminden zarar göreceğini düşünür ve evliliği sürdürmek için çocuğunu bir motivasyon kaynağı olarak kullanır. Fakat yapılan araştırmalar, çocukların bilhassa ergenlik dönemi ile birlikte ebeveynlerini ilişkilerinde rol model olarak aldıklarını gösteriyor ve arası bozuk olan anne babanın çocuk için çok da iyi bir model olmadığı kesindir. Dolayısıyla sürekli kavga eden, birbirine karşı soğuk olan çiftlerin çocuklarını bu şekilde yetiştirmeleri maalesef boşanmaktan daha fazla zarar verici olacaktır.

Bazen çiftler birbirlerinin hayatlarını yaşamalarına engel olurlar ve bu durum arası bozuk olan, boşanma isteğinde olan çiftlerde daha da fazla ortaya çıkabilir. İki tarafın da birbirine eziyet edebilmek için elinden geleni ardına koymadığı bu tip evlilikler, maalesef boşanılmadığı sürece daha fazla yük olmaya devam ediyorlar. Eğer yıllardır gerçekleştirmek istediğiniz planlarınızı evli olduğunuz için bir türlü gerçekleştiremiyorsanız ve eşinizle de aranız iyi değilse, boşanmanız daha mantıklı denilebilir.

Boşanmanın en korkutucu yanı yeniden bilinmedik bir yaşama adım atmaktır. Evlilik öncesinde yaşadığınız hayat tarzına olan alışkanlığınız kaybolduğu için yeniden bu tarza dönüş yapmak size zor gelecektir. Halbuki geçmişte evli olmadan yaşayabildiyseniz gelecekte de yaşayabileceğiniz kesin demektir. Yeni bir başlangıcın zaman zaman ferahlatıcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Mutsuz bir evliliğin özel hayata etkisi olduğu kadar kariyer ve hayatın diğer alanlarına da etkisi olduğu biliniyor. Zira evliliği kötü devam eden bireyler, kariyerlerinde bile ilerlemekte zorlanıyor ve bunun yanında sosyal çevrelerinde de sorunlar yaşayabiliyorlar. Sorunları arkanızda bırakabilmek için boşanmayı ciddi bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Yorum yapın