Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?

Bowling oyununun temelleri milattan önce 3200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bowling’in bu kadar eski bir geçmişe sahip olması özellikle eski devirlerden günümüze gelen çeşitli görsellerden de açıkça bilinmektedir.

Mısırlılardan Günümüze Gelen Bir Oyun

Firavunları için piramit yapmaktan sıkılan mısırlılar kendilerini eğlendirmek için bowlingi bulmuşlardır. Eldeki imkânlar birkaç taştan ibaret olduğu için olsa gerek taşla taş devirmece oynayan mısırlar nerden bilebilirlerdi ki aralarındaki bu oyunun yıllar yıllar sonra bir kültür olacağını.

Bowling Topuna Parmak Sıkıştırmak

Bowling oyunu 10 tane lobut ve bir toptan oluşan oldukça basit bir kurgudur. Tek yapmanız gereken lobutları devirmek. Bir de topa soktuğunuz parmaklarınızı sağlam bir şekilde geri çıkarabilmek. Bowling topları oldukça ağır, kiloluk olduğu için genellikle acemi atıcılar topa parmaklarını sıkıştırarak topla birlikte lobutlara doğru yol alırlar. Hangimizin başına gelmedi ki böyle bir şey? Bowling oyunu nasıl oynanır denildiğinde parmaklarını topa sıkıştırmayan herkes bu oyunda başarılıdır.

3 S Bowling Terimleri

Günümüzde hepimiz bir kez olsun bowling oynamışızdır, peki ya koca ekranda gördüğümüz strike, spare ve split terimlerinin anlamları nedir? 3S kuralı dediğimiz bu terimler oyun sırasında hiç birimizin umurunda olmasa da meraklıları için strike, ilk atışta tüm lobutları devirmek, split ise çok saçma bir şekilde bağlantısı olmayan iki ya da daha fazla lobutun ayakta kalması, spare ise tüm lobutların ikici atışta devrilmesidir.

Yorum yapın