Boyun Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Uzun süre masa başında çalışan ve sabit hareketsiz duran kişilerde sık görülen boyun ağrısı ciddi alınmazsa boyun fıtığına kadar ilerleye bilir. Bir çok insanda boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı yüzünden ağrılar çekmektedir. Basit boyun ağrıları zamanında tedavi edilmediğinde sonucu daha ağır hastalıklara neden olmaktadır.

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir çok neden boyun ağrılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sinir sıkışması ve sinirlerin üzerindeki baskılar boyun ağrısına yol açabilir. Boyun bölgesine alınan darbe hasara yol açabilir. Darbeden kaynaklanan hasar sonucu ağrılar baş gösterebilir ağrıların şiddeti darbenin oluşturduğu hasara göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.

Duruş bozuklukları gün boyu hareketsizlik boyun ağrısına neden olabilir. Özellikle masa başı çalışanlarında sık görüldüğü için kendilerine dikkat etmelidirler. Gün içinde belli aralıklarla boyun egzersiz yaparak rahatlaya bilirsiniz. Aşırı stres bir çok hastalığa neden olduğu gibi boyun ağrısına da neden olmaktadır. Stresten mümkün oldukça uzak durmak gerekir kalp sağlığını da bozabilir.

Boyun ağrılarının başlıca nedenlerini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık biraz da boyun ağrısını geçirmenin yolları nelermiş bundan bahsedelim. Şunu unutmayalım bu bilgiler sadece bilgi amaçlıdır. Ağrılarınız için kesin teşhis ve tedavisi için mutlaka doktora gitmelisiniz.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Otururken dik oturmaya ve ayaktayken dik durmaya özen gösteriniz. Yattığınız yer yumuşak olmaması gerekir yumuşak yatak ağrılara neden olabilir. Sert yatak tercih ediniz. Gelelim yastık tercihimize yüksek yastık boyun ağrısına neden olabilir daha çok alçak yada yastık kullanmamak gerekir. Yatağa uzandığınızda başınız fazla yüksekte olmaması gerekir ince yastık tercih edebilirsiniz.

Evinizde yapabileceğiniz bir yöntemde boyun ağrısına iyi gelir. Sıcak suya havluyu batıralım havluyu boyun bölgesine saralım. Sıcak suyla ısladığımız havlu kasları gevşetecektir ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Daha başka yöntemleri de deneye bilirsiniz fakat ben bu yöntemlerden yana değilim boyun bölgesi önemli olduğu için kesinlikle doktor tedavisini önermekteyim.

Yorum yapın