Boyun Düzleşmesi Daha Çok Kimlerde Görülür?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Boyun düzleşmesi özellikle günümüzde her geçen gün hızla artmaya başlamış sorunlardan biri haline gelmiştir. Bunun da sebebi bilgisayar başında geçirilen zaman diliminin saatler sürmesinden kaynaklıdır. Özellikle çocuklar ve gençlerde bu rahatsızlık ciddi boyutlardadır.

Boyun düzleşmesi bilgisayar başında ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kişilerde çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Düzenli bir yaşamla da kısa sürede kurtulabilecek bir rahatsızlıktır.

Boyun düzleşmesi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir konudur. Boyun kıvrımı normalde C şeklinde olup düzleşmesi halinde bu durumda omurga dizilimleri ve genişliklerinde oynamalar sonrası bu kıvrımın yok olması demektir. Boyun düzleşmesi belirtileri arasında boyun bölgesinde yaşanan ağrılar, boyun hareketlerinde yaşanan kısıtlılık halleri, sağa sola döndürmeler de zorlanmalar, baş dönmesi, başın dik duramaması durumunun belirgin hal alması en belirgin belirtilerdir.

Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Boyun düzleşmesi nedenleri arasında oturma bozuklukları başı çeker. Kemik erimesi hastalığı, ruhsal bozukluklar, boyun bölgesinin zorlanması hali, obezite ilaçları, kilo alımı, uyku sırasında yanlış pozisyonlar nedendir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesi sorunu röntgen ya da MR yöntemleri ile kesin tanı konulan rahatsızlıklardandır. Öncelikle bir işlemler içerisinde boyun ve omiriliğe olan baskı tespit edilmelidir. Baskı durumu tespiti halinde mutlaka fizik tedavi şart olan detaydır. Boyun düzleşmesinde bir başka tedavi ise boyunluk kullanımıdır. Böylelikle disklerde kayma söz konusu olmaz. Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse nörolojik hastalıklara yol açar.

  1. Boyun düzleşmesi sebebinde bilgisayar başındaki zaman dilimlerinin fazla oluşu birinci sıradadır.
  2. Boyun düzleşmesi röntgen ya da MR çekimi sonrasında tanısı kullanılan bir hastalıktır.
  3. Boyun düzleşmesi zamanla iç organları da etkiler hale gelir.
  4. Günümüzde özellikle çocuk ve gençler için tehlike arz etmektedir.
  5. Boyun düzleşmesi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur.

Boyun düzleşmesi dikkate alınmadığı takdirde kemik ve kollardaki sinirlerin gevşeyip ciddi ağrılara sebebiyet vermesi demektir. Zamanla iç organlarda düzenli çalışma durumları aksamaya başlar, beyindeki sinir bölgesinde gerilmeler yaşanır. Çarpıntı halleri, nefes darlıkları, şişkinlik gibi hastalıklar oluşur.

Boyun düzleşmesini engelleyici bir takım egzersizler söz konusudur ki, bunda amaç sırt ve boyun kaslarını gevşetmektir. Zayıflayan kasların hareketliliği bu kapsamda önemlidir.

Yorum yapın