Brezilya Hakkında Bilgiler

Brezilya (ya da resmi ismiyle Brezilya Federal Cumhuriyeti) dünyanın gerek nüfus, gerekse büyüklük açısından en büyük beşinci ülkesidir. Ülke Güney Amerika kıtasının hem en büyük hem de en kalabalık ülkesidir öyle ki kıtada komşu olmadığı sadece 2 ülke vardır.

Ülke coğrafi olarak dünyanın en büyük nehri olan Amazon nehrinin ve en büyük ormanı olan Amazon Ormanı’nın üstünde yer alır. Ülkenin yaşam alanları oldukça dar olduğundan şehirleri oldukça kalabalıktır. Milli geliri açısından dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alan Brezilya, BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan hızlı gelişen ülkeler grubu) ekonomileri arasında gösterilmektedir. Ülke son yıllarda alt yapısına devasa yatırımlar yapmakta ve büyük miktarda yabancı yatırımcı çekmektedir. Ülkenin Sao Paulo ve Rio De Janeiro gibi şehirleri sadece bölgenin değil, dünyanın en önemli ticari, ekonomik ve turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Bayrağındaki sarı altını, yeşil bereketli topraklarını, mavi de suyunu temsil etmektedir. Brezilya gerek kültürünün getirdiği büyük miras gerekse geleceğe açılan yönleriyle mutlaka görülmesi gereken önemli ülkelerden birisidir.

Brezilya’nın Doğası Ve İklimi

Brezilya’nın iklimi çeşitli bölgelerde değişse de kabaca tropik iklim şeklinde adlandırılabilir. Kurak bir mevsimi olmayan ülke neredeyse her mevsim yağmur görebilir ama bazı mevsimlerde bu yağmurlar biraz fazladır. Ülke hayvan ve bitki çeşitliliği bakımından hayli zengindir. Son 40 yılda artan orman tahribatları sebebiyle bu hayvan ve bitkilerin önemli bölümü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu konu, yani orman tahribatı, Brezilya’nın uluslararası alanda yaşadığı en kritik problemidir. Aşağıdaki görkemli resim, Amazon yağmur ormanlarının uyduran çekilmiş resmidir.

Brezilya, mükemmel Orman/Nehir bezeli doğasının yanında, harika sahilleri ile de ünlüdür. Birçok ünlü şehrinde dünyaca ünlü plajları bulunmaktadır. Bu konuya ilgili şehirlerin başlıklarında tekrar değineceğim.

Brezilya’da Kültür, Din Ve Spor

Brezilya toplumu demokratik ve özgür bir toplumdur, en azından 19uncu yüzyıldan itibaren din ile devletin arasındaki mesafe ile birlikte dini özgürlükler artmıştır. Toplum genel olarak katolik kilisesine bağlıdır hatta denebilir ki ülke genel manada en büyük katolik nüfusa sahip ülkedir. Protestanlık son yüzyılda artış eğilimindedir. İslam, Brezilya’da 10binde 1 düzeyinde temsil edilmektedir.
Kültür, şüphesiz farklı kanallardan beslenmektedir. Bir yandan katolik bir ülke olmanın verdiği kültürel temel; diğer taraftan ve daha ağırlıklı olarak Brezilya insanlarının kölelik dönemlerine kadar uzanan kökenler kültürel manada temelleri teşkil etmektedir. Brezilya dünyada renkli karnavallarıyla tanınan bir ülkedir. Rio De Janeiro, Salvador veya Brazil gibi şehirlerindeki karnaval törenleri tarihçesi 17inci yüzyıla uzanan etkinliklerdir. Medyada genellikle giyim kuşam ile ön plana çıksa da müzik ve danslar bu karnavallarda hakim faktörlerdir; samba, bossa nova, forro ya da komşu dansları olan tango popüler danslar arasındadır.

Aşağıda hem dini hem kültüren bir ikon olmuş olan O Cristo Redentor heykelini görüyorsunuz; heykel Yeni 7 Dünya Harikası arasında yer almaktadır ve tahminen bildiğiniz üzere dünyanın en büyük heykelidir ve bir tepeden Rio De Janeiro’ya bakar.

Brezilya’nın spor açısından en önde olduğu konu şüphesiz futbol. Ülke dünya futboluna saymakla bitmeyecek kadar yıldız kazandırmıştır. Milli takım futbolda dünyanın şu anda en başarılı ekibidir ve mevcut durumda da FIFA listesinde hem genel geçer kupa sayısında hem de güncel başarı olarak zirvededir. Ülke 1950 yılında Dünya kupasına ev sahipliği yapmıştır ve 2016 yılında tekrar ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca ülke 2016 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemeye hak kazanmıştır, ki bu Güney Amerika için bir ilk olacaktır.

Brezilya’da Nereler Gezilir?

Bu kolayca yanıtlanabilecek bir soru değildir. Ülkenin bazı şehirleri sahilleri, bazıları tarihleri bazıları da doğalarıyla meşhurdur. Sao Paulo gerek Güney Amerika’nın gerek Latin Amerika’nın en kalabalık ve zengin şehri olmasına rağmen Rio ile karşılaştırıldığında turistik açıdan çok göze batabilecek bir yer değildir. Rio de Janeiro hem büyük şehir olmayı hem de güzel kumsalları bir araya getirebilmiş kültürel açıdan da hayli renkli güzel bir şehirdir. Bunun dışında tarihiyle Salvador ya da Ouro Preto gibi şehirler de görülmeye değer olarak nitelenebilir. Aşağıda resmini gördüğünüz Oturo Preto, tıpkı Salvador gibi koloni dönemi şehrini korumayı bilmiştir bu sebeple bu şehirler 17inci – 18inci yüzyıllara yapılmış birer zaman yolculuğu gibidir.

Salvador için de aynı şeyi söylemek mümkündür. Salvador’da tarihi dokunun yanında güzel sahiller de bulabilirsiniz.

Doğa turizminde Parana önde gelen eyaletlerden birisidir.

Brezilya, kültürü, doğası, tarihi dokusu ve sıcak insanıyla görülmeye değer bir ülkedir.

Yorum yapın