Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Brokolinin sağlıklı, bitkisel bazlı bir diyete ait olduğunu zaten biliyorsunuz , ancak bu turpgillerden biri sebzeyi belli bir şekilde hazırlarsanız daha da büyük bir sağlık artışı sağlayabilir (buğulanmış atım – büyük zaman). Aşağıdaki brokolinin tüm besleyici faydaları hakkında bilgi edinin, artı sağlıklı bir hafta içi akşam yemeği için tekrar tekrar dönmek istediğiniz en iyi pişirme yöntemleri hakkında bilgi edinin.

Beslenme İstatistikleri

Porsiyon Boyutu: 1 fincan flowerets

 • 20 kalori
 • 3.6 g karbonhidrat (% 1 DV)
 • 2.1 g protein (% 4 DV)
 • 2130 IU vitamini A (% 43 DV)
 • .113 mg B6 vitamini (% 6 DV)
 • 66,2 mg C vitamini (% 110 DV)
 • 34 mg kalsiyum (% 3)
 • 0,62 mg demir (% 3 DV)
 • 17.75 mg magnezyum (% 4 DV)
 • 46.86 mg fosfor (% 5 DV)
 • 23.75 mg potasyum (% 5 DV)

Brokolinin Sağlık Açısından Faydaları

Bitki cinsine ait Brassica’ya ait brokoli gibi sebzeler, tonlarca sağlığı destekleyen bileşik ve potansiyel olarak güçlü fitokimyasallar içerir. Bu besinler şunlara katkıda bulunur:

Hücre hasarına karşı koruma: Brokoli, oksidatif strese karşı savaştığı gösterilen glukosinolat ve C vitamini içerir.

Geliştirilmiş kan şekeri: Brokoli, glukoz üretimini inhibe edebilen ve glukozu artıran sülforakan içerir.

Azaltılmış kanser riski: Brokoli de dahil olmak üzere, turpgillerden alınan sebze alımından zengin diyetler, akciğer, mesane ve prostat dahil olmak üzere birçok dokudaki kanser riskini azaltabilir.

Şimdi temelleri biliyorsunuz, en antioksidanları ve vitaminleri almak için brokoli hazırlamak ve pişirmek için en iyi yoldan aşağı inin:

Brokoli Çiçeği, Saplardan Daha Mı İyidir?

Lifli ve lezzetli olmanın yanı sıra, brokoli üstleri saplardan daha fazla besin içerebilir. Bir çalışmada, brokoli tohumları ve floretlerinin, brokoli saplarına kıyasla en yüksek oranda biyoaktif bileşiklere sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, floretler iki ila üç kat daha sağlıklı glukosinolatlar ve saplara kıyasla yaklaşık iki kat fazla polifenol sağlar. Yani, sapı fırlatmak toplam brokoli başının yaklaşık yarısından kurtulmak anlamına gelir, bu yüzden onu doğrayabilir ve herhangi bir kizartma veya acılı-vejetaryen tabağına ekleyebilirsin!

Çiğ Brokoli Yiyebilir Misin? Nasıl Hazırlamalıyım?

Ham veya buğulanmış en iyi sizin olabilir. Haşlanmış brokoli, çiğ sebzenin fenolik içeriğinin sadece% 40’ını korumaktadır. Salatasız brokoli çiçeği, salatalarınıza eklemeye çalışın ya da hafifçe buğulayın ve zeytinyağlı suyla gezdirin . Aynı zamanda, brokoli içerisindeki C vitamini ve glukosinolatlar suda çözünebilir ve bu da pişirme işlemi sırasında kayıplara karşı daha hassastır. C vitamini içeriğini korumak için brokoli buzdolabında saklayın.

Yorum yapın