Bronşit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bronşit hastalığı solunum sistemi hastalıkları arasında bulunan bir rahatsızlık türüdür. Farklı nedenlerden kaynaklanan bu hastalığın tetikleyici olan durumları da vardır. Bronşit genel tanımı ile akciğerlere giden bronşları iltihap kapması ya da şişmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Bu hastalık hem akut hem de kronik türde olabilir. Akut bronşit rahatsızlığı genelde soğuk hava ya da farklı bir solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda da çok yaygın olan bir türdür. Kronik bronşit ise bronşiyal tüpler adı verilen bronşların sürekli olarak tahriş olması ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bronşit Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Akut ya da kronik bronşit olan insanlarda belli türden belirtiler vardır. Bu belirtiler kişilerin rahatsızlıklarının dereceleri hakkında da az çok bilgi vermektedir. Bronşit belirtileri;

  • Öksürük
  • Yorgunluk hissi
  • Nefes darlığı
  • Hafif ateş ya da titreme
  • Beyaz, gri ya da sarımsı, yeşil renkte balgam
  • Göğüs rahatsızlığı gibi belirtiler görülmektedir.

Bronşit Hastalığının Nedenleri

İnsanlarda meydana gelen akut bronşit genel olarak virüslerden ve tipik soğuk algınlığına neden olan virüslerden meydana gelmektedir. Antibiyotik virüsleri öldürmediği için birçok ilaç bu vakada çok etki etmemektedir.

Kronik bronşit rahatsızlığı ise en yaygın olarak sigara içiminden kaynaklanmaktadır. Havaların kirlilik oranları, çevre ve iş yerinde toza maruz kalmak, gazlara maruz kalmak bu hastalığı tetikleyen durumlar içerisinde bulunmaktadır.

Bronşitin Risk Faktörleri Nelerdir?

Bronşit olan insanlarda riski arttıran bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki de sigara kullanımıdır. Sigara içmek veya sigaranın yoğun içildiği ortamlarda durmak hem akut hem de kronik bronşit rahatsızlığı için oldukça riskli bir durumdur. Düşük vücut direnci de yine risk oluşturan durumlar arasında bulunmaktadır.

Soğuk algınlığı ya da bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir rahatsızlık karşısında bronşit kendini daha şiddetli göstermeye başlayacaktır. Bu konuda yaşlı insanlar ve bebekler daha savunmasız oldukları için risk alanına daha çabuk girmektedirler. Bir diğer risk faktörü de gastrit reflü durumudur. Ciddi anlamda mide ekşimesi meydana gelen insanlar sürekli olarak tekrarlanan nöbetler sırasında boğazını tahriş edebilir bu da bronşitin sürekli olarak gelişmesine neden olabilir.

Yorum yapın