Bug Bounty Nedir? Nasıl Para Kazanılır? Nasıl İlerlenir?

Bugbounty, Türkçe olarak ifade edildiğinde ödül avcılığı demektir. Bir firma ya da kişisel siteler üstünde hataların bulunması için düzenlenen ödül avcısı yarışmalarıdır.

Katılan hackerler beyaz şapkalı hackerler olarak tanımlayabiliriz. Genellikle siyah şapkalı hackerler pek ilgilenmemektedir.

İnstagram, google, facebook ve daha pek çok ünlü firmalar bugbounty üstünde program sunmaktadır. Bulan kişilere belirli seviyelerdeki açıklara göre maddi para vermektedirler.

Bugbounty programları belirli sitelerde listelenirler. Üyelik açarak bugbounty yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat yeni başlayanlar için hiç kolay olmayacaktır.

En çok kullanılacak olan Bugbounty programları olarak hackerone , bugcrowd , firebounty kullanılıyor. Tabi ki daha pek çok programlar var.

Türkiye’de bugbounty yabancı siteler tarafına yapılır. Türk siteleri genelde kendi sitelerine bugbounty yaptırmak istemez. Bu da ülkemizde bek gelişmediğini göstermektedir. Fakat ben gelişeceğini düşünüyorum. Gelecek nesilde ilgi görecektir illaki.

Bugbounty Aşamaları!

Triaged : Firmaların raporların çalışıp çalışmadığını kontrol ederek gönderdiğiniz rapordan güvenlik açığının onaylandığını göstermektedir.

Needs more info : Gönderdiğiniz raporların eksik veya daha detaylı olması için daha fazla bilgi vermenizi ister.

Duplicate : Raporunuzun daha önce başka biri tarafından gönderildiğini açıklamaktadır.

Informative : Raporunuz geçersiz veya kapsam dışı ise bilgilendirilerek kapatılır.

Resolved : Raporunuzun onaylandığını ifade etmektedir.

Not Applicable : Bulduğunuz açığın olmadığını veya var olmayan bir açığı belirttiğiniz zaman verilen cevaptır.

Locked : Rapor kilitlenir ve değiştirilemez hale gelmektedir.

Süreç Nasıl İşlemektedir?

İlk aşama olarak hedef belirlenmektedir. Ardından programın açıklama kısmındaki kurallar ve istenen zafiyetlere odaklanılır. Aynı zamanda belirtilen domain adreslerine.

Kabul edilen ve edilmeyen açıklar tespit edilip ona göre işlem yapılır. Ondan dolayı programlardaki bilgileri dikkatli okumak gerekiyor. Kapsam alanı içerisindeki domainler üzerinden kişinin kendi araştırmasına ve uygulamasına göre özgürlerdir. Önemli olan bulduğunuz açığın kabul edilebilir olmasıdır. Son adım olarak elde tuttuğumuz ve bulduğumuz açıklar rapor halinde gönderilir. Raporlar program sahibine iletilmelidir. Bir süre sizi bekletip açığı kapatacaklardır. Ondan sonra ise raporunuzu onaylayıp açığın kategorisine göre ücret vermektedirler.

Bugbounty Üzerinde Nasıl Uzmanlaşabilirim?

Bugbounty üstünde en çok web güvenliği ele alınmaktadır. Daha önce siber güvenlik alanına hiç girmediyseniz bir temel atmanız gerekiyor. Ondan sonra ise açıkları öğrenmelisiniz.

Yukardaki github üstünde bulunan owasp Top10 açıkları oldukça çok karşılaşacaksınız. Web açıkları üstünde yoğunlaşmanız gelişmeniz gerekiyor. Youtube üstünden yapılan röportaj ve konferans videolarını izleyerek işin temel mantığını kavramanız sizin ilerlemenizi daha da hızlandıracaktır.

Ayrıca İngilizce bilgisi olması oldukça önemlidir. Çünkü web açıklarında ilerledikçe Türkçe içerik bulamamaya başlayacaksınız. Medium.com üzerinden İngilizce olarak farklı ve yeni web zafiyetlerini öğrenebilirsiniz. İyi bir yere gelmek istiyorsanız araştırma ruhunuzun gerçekten de fazla olması gerekiyor.

İnsanlara sormak ve onları yormak yerine kendi imkanlarınızı kullanarak gitmeniz sizi daha nitelikli ve istikrarcı yapar. Çünkü sorduğunuz kişiler de kendi kendine öğrenmedi. Başarıya giden yol her zaman zorludur.

Bilgi toplamak da en kilit noktalardan birisidir. Bir sistemin nasıl ve ne mantığıyla çalıştığını anlamak size bir gidiş yolu açar. Ne yapacağınıza karar verir. Eğer iyi bir bilgi sahibi olmayı istiyorsanız alanınıza göre pek çok makale okumanız gelişmenize etkisi oldukça artacaktır. Eğer bu alanda herhangi bir ön bilginiz yok ise ilk olarak ağ teknolojilerine hakim olmanız gerekiyor.

Zorunlu olmasa da gerçekten iyi bir yere gelmek için es geçmemeniz gerekiyor. Yazılım dilleri de önemli tabii. Web alanında çalışıyorsak php, js gibi web dillerine hakim olmamız tabi ki de önemlidir. Bu diller üstünde meydana gelebilecek açıkları kavrayıp faaliyet göstermeniz gerekir.

Bunun yanında ilave olarak linux bilgisi de işlemlerinizi hızlandıracaktır. Özellikle de shell scripting. Mesela elinizde 200 ya da daha fazla sub domain var. Keşif aşamasında buldunuz varsayılarak bu subdomainlerin hangileri ayakta hangileri değil birer birer kavramanız oldukça sıkıcı ve vaktinizi bolca alacaktır.

Onun için linux üstündeki toolar ile taramanız daha mantıklı olacak ve zaman kazanmış olacaksınız. Sosyal medya üstünden bu alan ile alakalı bireyleri takip edip nasıl yaptıklarına bakın. Gidiş yollarını ve taktiklerini izleyin. Bu sayede sizler de açık bulmaya başlayacaksınız. Twitter üstünde bunu yapan pek çok insan var. Bu şekilde ağır ağır para kazanabilirsiniz ama önceliğiniz para olmasın.

Yorum yapın