Bugün Çinlilerin Sevgililer Günü

Bugün Çin takvimine göre yedinci ayın yedinci günü, Çİnlilerin sevgililer günü… Ben bugün msn girmedim diye Çinli yengeden fırçayı yemiş bulunmaktayım Bu günün adı çincede Qixi.

Efsaneye göre Çinde Niu lan adında temiz bir çifçi bulunuyor. Zamanın kraliçesinin yanında bulunan 7 melekten biri olan Zhi Nü bu iyi kalpli çifçiye aşık oluyor. Bunlar kaçamak kaçamak buluşurken bizim kötü kraliçe bunları yakalıyor. Kraliçe sonra bu iki aşığın görüşmesini yasaklıyor, Zhi Nü kraliçiye yalvarıyor, kraliçenin en çok sevdiği melek olan Zhi Nü’yü bir kıyak yapıyor ve diyorki siz yılda sadece bir gün görüşe bilirsiniz. İşte o gün Çinde bugün oluyor ve tüm Çinde kutlanıyor. Ama kraliçe temkinli her yerde buluşamazsınız diyor sadece ve sadece samanyolunda buluşa bilecekler.

Bugün aynı zamanda Çinde kızlar günü olarak kutlanıyormuş eskiden, kızlar el becerilerini sergiliyorlar, el becerileri için bir çok yarışma yapıyorlar.

Yapılan bazı aktiviteler

– Kızlar bugün için ay ışığına bakarak iğneğe iplik geçirecekler, eğer geçirebilirlerse tanrı onlara yetenek vermiş oluyormuş

– Çinin bazı bölgelerinde 7 şerli gruplar halinde mantı yapıyorlar, 1. mantının içine para, 2. mantının içine bir meyve adı tuaf 3. mantının içine iğne koyuyorlar. Sonra bunları karıştırıyorlar ve temkinli şekilde yiyorlar. En son yediği mantının içinde para çıkarsa çok şanslı, iğne çıkarsa çok yetenekli, meyve çıkarsa erkenden kocaya gidecekmiş

– Bir başka aktivitede, guneşin altına su koyuyorlar, suyu güneşte bekletiyorlar suya toz toprak karışıyor sonra güzel genç kızımız geliyor iğneyi suyun üzerine bırakıyor. Eğer iğne suyun üzerinde durursa ve suyun yansıması kuş, çiçek ve bulut olursa genç kızımızın duası kabul olmuş oluyor.

– Bir başka bölgede yapılan kutlamada genç kızımız örümeği yakalayıp bir kutuya koyuyor, eğer ertesi gün örümcek kutuya ağ yaparsa kızımızın duası kabul olmuş oluyor.

– Erkekler bugün ne yapıyor, erkekler bugün için sadece dua ediyor ve çok yemek yemesi gerekiyor

Ben ne yapıyorum, ben şuan çaışıyorum ve kız arkadaşımı msn de engellemiş durumdayım çünkü devamlı yazıyor

Yorum yapın