Buharlaşma ve Yoğuşma Nedir?

Arkadaşlar bu konumuzda sizlere buharlaşma ve yoğuşma nedir kısaca açıklamaya çalışacağım. Yaz aylarında buharlaşma oldukça fazla olur nedeni ise sıcaklığın yoğun olmasıdır bildiğiniz gibi kışın buharlaşma olmaz sıcaklık etkisi az olduğu için aksine don olayı ortaya çıkar. Bunlar bilinen normal şeyler olduğu için bilmeyen yoktur sanırım.

Buharlaşma Kısaca Nedir?

Doğal olarak sıcaklığın artması sonucu buharlaşma meydana gelmektedir. Buharlaşmanın kısaca tanımı ise sıvı bir maddenin ısı enerjisi alarak gaz haline gelmesine buharlaşma denir.

Yani buharlaşma her sıcaklıkta ortaya çıkar sıcaklık ne kadar artarsa o kadar çok buharlaşma meydana gelir diyelim biraz da yoğuşma nedir bahsedelim.

Yoğuşma Kısaca Nedir?

Buharlaşmanın tam tersi diyebiliriz. Yoğuşma gaz halindeki bir maddenin ısı kaybederek sıvı haline geçmesine denir. Örneğin kışın pencere camının içinde su damlacıkları oluşur bu damlacıklar ısı kaybı sonucu ortaya çıkar bu olayda yoğuşma denir. Kısa bir örnek daha verelim kaynayan çaydanlığın kapağını açtığınızda kapağın içinde damlacıkların oluştuğunu görürüz bu damlacıklarda ısı kaybı sonrası ortaya çıkar.

Yorum yapın