Burs Nasıl Alınır?

Burs almak için öncelikle bursun neye yönelik olacağına bakmanız gerekir. Yani yalnızca üniversite öğrencilerine burs veren bir yere farklı bir eğitim için bursa başvurmanın anlamı yoktur. Bunu belirledikten sonra burs veren yerler liste halinde çıkartılır. Size uygun kriterlere sahip burs verenler listede belirlenir. Buralara tek tek istenilen belgelerle başvuruda bulunulur. Burs nasıl alınır diye kara kara düşünmenize gerek yok.

Öncelikle siz doğru şekilde başvurun bursunuz çıkacaktır. Yurtdışından da burs alabilirsiniz ama bu bursları almak hakikaten kolay değildir. Yurt dışından burs nasıl alınır diye düşünebilirsiniz. Türkiye’deki burslara Türkçe başvurduğunuz için bu konuda çok sıkıntı yok istenilen evrakları hazırlar gönderirsiniz burs verenlerin kriterlerine uyuyorsanız bursu alırsınız. Yurt dışı için ise farklı bir yöntem izleyerek bir bilene danışmak gerek; sizin için yurt dışını araştıran hangi ülkeden nasıl burs alabileceğinizi size anlatan firmalar vardır. Bu firmaların işi gücü sizin için yurt dışındaki burs imkanlarını araştırmaktır.

İşte bu yüzden tabancı diliniz ne kadar kuvvetli olursa olsun bu firmalara danışmanız gerekir. Çünkü istenilen belgeler burs verenlerin tamı tamamına istedikleri gibi doldurulmak zorundadır. Aynı bir ülkeye vize başvurusunda bulunur gibi. Yurt dışından alınan burslar daha yüksektir. Bu yüzden de kılı kırk yararak her şeyin eksiksiz olmasını isterler. En ufacık bir hatada bursu vermezler. Bu ufacık da olsa hataların olmaması için yurt dışı burslarına başvuru şirketleri üzerinden başvurmakta fayda var.

Yorum yapın