Burun Estetiği Sonrası Burun Delikleri Farklı Olabilir Mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği operasyonlarında da bazı problemler yaşanabilir. Burun asimetrisi bunlardan biridir. Bazen ödem aynı derece de her yerde aynı ölçüde olmadığında da yamuk bir görünüm veya bir şekilsizlik durumu var olabilir. Bazı durumlarda bu asimetriler kalıcı da olabilmektedir. Burun kemikleri ve burun ucundaki işlemlerde küçük hatalar düzeltilebilecek ölçüdedir.

Burun Ucu Estetiği

Burun ameliyatı içerisinde kemik kırılmadan en çok yapılan burun estetiği ameliyatı işlemidir. Aslında burun ucu en dikkat çeken bölge olup burun ucu estetiği ile estetik açıdan harikalar yaratılabilir. Burun estetiği sonrası burun delikleri farklı olabilir. Sivri, top, parantez şeklinde, şekilsizlik olarak sınıflandırılabilir. Burun şekillendirme estetiği ameliyatları günümüzde en çok yapılan operasyonların başında gelir. Burun estetiği ameliyatı ile ilgili en çok yaşanan durum burun delikleri simetrisidir. Hem boyut açısından hem şekil açısından burun deliklerinin durumu çok değişkenlik yaşanabilir. Burun ameliyatı öncesinde genelde burun deliklerinin durumuna çok dikkat edilmez.

Burun ameliyatı sonrası burun delikleri farklı oluştuğu zannedilen asimetri aslında öncesinde var olan bir durumdur. Bu durum kıkırdaktaki eğrilikler sebebi ile meydana gelir. Operasyonun dikkatli planlanıp gerçekleştirilmesi sonrasında burun delikleri şekil ve boyutları genel olarak simetrik olur. Çok dikkatli bakıldığında ancak farklar görülebilir. Çok belirgin farklar varsa bu bir sorundur ve giderilmelidir. Buna burun revizyonu denilir. Revizyon işlemlerinin yapılması demek problemin dikkat çekici ve göz önünde olması sebebiyledir. Problemler de kendi aralarında sınıflandırılır. Çok küçük düzensizlikler, orta derecede olup ancak solunumu da etkileyen düzensizlikler ve ciddi asimetrilerdir. Bir diğer seçenek hastanın istediği görüntüye kavuşmaması durumudur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması, şeklin tam oturması 6 ay ila 1 yıl arası bir süreci kapsamaktadır. Bu nedenle ikinci ameliyat için 1 ila 1,5 sene beklenilmelidir. Hafif düzensizlikler olsun, asimetrik oluşumlar olsun, hastanın cilt yapısına istinaden iyileşme durumu sebep olması kaynaklı bekleme süreci en az 1 yıl olarak tanımlanmıştır. Bu bekleme süresi içerisinde hasta nefes almada ciddi sorunlar yaşıyorsa, darbe sebepli durumlar söz konusu ise revizyon işlemi öne alınabilir. Revizyon ameliyatlarında başarı oranını katlamak için problemlerin işlem öncesinde çok iyi değerlendirilmesi, tüm hazırlıkların yapılması ve işlemi yapacak cerrahın konusunda olan uzmanlığı ve bilgi birikimi önemli olan detaylardır.

Bir burun estetiği ameliyatının başarılı olması için burun deliklerinin oranlarının iyi olması gereklidir. Çünkü burun delikleri en önemli detaydır. Burun deliklerinin doğal duruşu demek operasyonun iyi yapıldığına işarettir. Burun delikleri yandan bakıldığı zaman simetrik, önden bakıldığı zaman da oval şeklinde olmalıdır. Eğer oval görünüm yuvarlaklaşırsa burun estetiği başarılı olmamış demektir. Burun delikleri burnun uzun veya kısa görünmesinde etkilidir. Bu sebeple sadece burun deliği estetiği ile bir burun daha iyi hale getirilir.

  1. Revizyon cerrahisinin sebebi istenilen şekle ulaşamama durumudur.
  2. Burun ameliyatlarından nefes almak başlarda zor olabilir ancak zamanla düzelir.
  3. Revizyon ameliyatlarında genelde burun ucu düzeltmeleri yapılır.
  4. Burun eğriliği genelde bir darbe ya da kırılma sonucu oluşur.

Burun deliği estetiğinde burun deliklerinin küçültülüp büyütülebilir. Burun kanatlarının şekli değiştirilebilir. Burun deliği estetiğinde tecrübeli bir cerrah matematiksel işlemlerle hareket eder. Burun deliği sonrası burun deliğinde asimetri çok sık yaşanan bir durumdur.

Yorum yapın