Burun Neden Kanar?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Burun kanaması birçok kişi için korku sebebidir. Sonuç olarak beyne en yakın yer olduğu için hemen paniğe kapılınır. Acaba bir sorun mu var? Aslında çoğu zaman ortada ciddi bir şey olmasa da burun kanaması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çünkü şu an için ciddi bir durum olmasa da, burnunuzun kanıyor olması size başka bir sorunla ilgili ipucu veriyor olabilir.

Burun kanamasının da dereceleri vardır. Örneğin çok az kanayabilir ya da şiddetli bir kan akışı görülebilir. Yine kan tek bir burun deliğinden gelebileceği gibi iki delikten de gelebilir. Peki neden kanıyor burnumuz?

  • Kuru Hava: Evet burun sürekli nemli olan bir organdır. Sürekli de nemli kalması gerekir. Hava kurudukça burun içerisindeki zar ve kanallar hassaslaşır. Çünkü kuruluk bu yapıların esnekliğinin kaybolmasına neden olur. Durum böyle olunca sertleşen bu yapılar kolayca kanama yapar.
  • Darbeler ve Yaralanmalar: Çocukluk zamanlarında en sık karşılaşılan burun kanamalarındadır. Burun, içerisinde birçok zar, kanal ve kan damarına sahip bir organdır. Bir darbe geldiğinde kolayca bu yapılarda çatlaklar oluşur ve kan sızışları görülür. Yine çocuklarda sıkça görülen burna cisim sokma da bu sınıfın içerisine dahil edilebilir. Bu tip sorunların ana nedeni tahriştir.
  • Burun Eğriliği: Yine dünyada birçok kişide görülen, tıptaki ismi Septum Deviasyonu olan burun eğriliği de çoğu zaman kanamaların nedenidir. Burun eğriliğine sahip kişilere ancak 18 yaşından sonra cerrahi müdahale edilebilir. Genellikle bu eğrilik ortadan kaldırıldığında burun kanaması da kendiliğinden yok olur.
  • Üst Solunum Yolu Hastalıkları: Bu çok sık rastlanılmayan bir durumdur. Örneğin bir kişinin üşütmesi dolayısıyla burnunun kanadığı çok az durum vardır. Ancak, üst solunum yollarına bağlı burun kanamalarının da ana nedeni nem kaybıdır. Kuruyan burun yüzünden en küçük bir öksürük ya da hapaşırma nedeniyle bile kılcal kan damarları çatlayabilir.
  • Kimyasallar: Burun spreyleri ya da toz halindeki kimyasal ilaçlar nedeniyle burun kanayabilir. Aynı şekilde toz halinde burundan alınan uyuşturucular da aynı etkiyi yapar. Bu ilaç ya da uyuşturucuların sürekli kullanılması kalıcı ve ciddi hasarlara yol açabilir.
  • Hamilelikte Burun Kanaması: Hamilelik sırasında burun kanaması az görülen bir durum değildir. Genel olarak böyle önemli bir olayın içerisinde bulunan anne adayları burunları kanadığında paniğe kapılır ama aslında bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü hamilelikle birlikte bebeğe daha çok oksijen gidebilmesi için annenin kanı ve kan damarları % 25 dolayında artış gösterir. Durum böyle olunca burun gibi hassas kılcallara ve kanalara sahip bir organ bu artışa dayanamaz ve ara sıra kanamalar gösterir. Asla paniğe kapılmamak gerekiyor. Ancak, burun kanamaları çok sık gerçekleşiyor ve sürekli şiddetli bir şekilde oluyorsa, o zaman mutlaka bir uzman doktora danışmak gerekir.
  • Bilinmeyen Nedenler: Çoğu durumda burun kanamasının nedeni kolayca tespit edilir. Ancak bir çırpıda anlaşılamayan burun kanamaları da vardır. Mutlaka doktor kontrolü gerektiren bu durumlar karşısında doktor testler isteyebilir ya da gerekli görürse hastayı tomografiye sokabilir.

Burun Kanadığı Zaman Ne Yapılmalıdır?

İlk olarak sakin olmak ve paniğe kapılmamak gerekiyor. % 95 oranında korkulacak bir durum yok. Burun kanadığı zaman asla başınızı geriye atmamalısınız. Genelde herkes burun kanamasını durdurmak için böyle yapar ama bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü bu kanamanın nedenini ortadan kaldırmaz, yalnızca kanın burun deliklerinden çıkmasını önler. Ama kan bu sefer de genizde toplanacaktır. Aynı şekilde burna pamuk tıkamak da bu şekilde değerlendirilebilir. Yalnızca kanamanın yolu değişecektir.

Öncelikle burnunuzu hemen soğuk bir suyla temizleyin. Sonrasında ise parmaklarınızda burnunuzun iki kanadınıda hafifçe sıkın. Bu hareket burun için tampon görevi olacak. 5 dakika kadar böyle kalınması büyük olasılıkla kanamayı durduracaktır. Garantiye almak için 5 dakika sonunda burundaki pıhtıları temizleyip yeniden bir 5 dakika daha sıkabilirsiniz. Yani öyle birsürü şey yapmak zorunda değilsiniz. Basit bir hareketle doğru şekilde burun kanamasını durdurabilirsiniz. Son bir not olarak: Eğer kanı 10 ya da 15 dakika sonunda halen durduramadıysanız mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmeniz gerekir.

Yorum yapın