Büyük Şehirlerde Avukatlığın Avantajları Ve Dezavantajları Neler?

Hukuk okumak isteyenler için , 2015 yılı itibariyle , Vakıf Üniversitesi – Devlet Üniversitesi olmak üzere 176 farklı alternatif mevcut . Buna dikey geçiş ve denklik dahil değil .

Geçmiş yıllarda , sadece büyük şehirlerde hukuk fakültesi bulunduğundan , mezunların büyük bir kısmı fakülteyi bitirdikten sonra memleketine dönmeyip iş yoğunlu nedeniyle , büyük şehirlerde avukatlık yapmayı seçiyorlardı . Bu şekilde büyük şehirde kalıp tutunan ve oldukça başarılı olanların yanında , umduğunu bulamayıp memleketine dönenler de yok değildi .

Artık neredeyse her ilde üniversite , her üniversitede hukuk fakültesi mevcut durumdadır . Büyük şehirlerde avukatlık yapmanın , hem avantajları , hem dezavantajları mevcuttur . İşte avukatlık mesleğinin büyük şehirlerde icra edilmesinin ; avantaj ve dezavantajları :

Dezavantajları

  • Avukat sayısının çok fazla olması sebebiyle , büyük şehirlerde avukatlık , küçük şehirlerdeki kadar itibarlı değil .
  • Rekabet yüksek . Avukat sayısının fazla olması , rekabeti de beraberinde getirmektedir .Avukatın kendini tanıtması zaman alabiliyor .
  • Büyük şehirde hayatın daha pahalı olması bir diğer dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor . Küçük şehirde kazanılan 4 bin TL ile büyük şehirde kazanılan 4 bin TL aynı değerde aksetmiyor .
  • Ayrıca büyük şehirlerde yaşanan trafik sıkıntısı da bir diğer dezavantajdır .

Avantajları

  • Büyük şehirlerde her ne kadar Avukat sayısı fazla olsa da , şehrin nüfusu fazla olduğundan avukat başına düşen kişi sayısı da şehrin büyüklüğüne göre artabilmekte . Örneğin İzmir’de 618 kişiye 1 avukat düşüyor .
  • Büyük şehirde yapılan avukatlık mesleğinde maddi anlamda büyümenin sınırı yok , ancak manevi anlamda bunu söyleyemeyebiliriz , büyük şehir demek daha çok tempo , daha çok iş , daha çok kazanç demektir .
  • Büyük şehirlerde yaşanan hukuki sorunların çeşitliliği bir avukata çok fazla alanda , çok fazla tecrübe kazanmasına olanak tanıyor .
  • Büyük şehirlerde , küçük şehirlere oranla ; avukata başvurma oranı daha yüksektir . Bu sayede yavaşta olsa tanınmışlığınız artmakta , haliyle kazancınızda .
  • Mesleğe yeni başlamış olan Avukatlar için ise büyük şehirlerde fazlaca bulunan hukuk büroları , yeni meslektaşlarımızın kıdem ve tecrübe kazanmalarında kolaylık sağlıyor .

Yorum yapın