Büyük Şehirlerde Bisiklet Kullanımı

Son yıllarda ülkemizde birçok şehirde belediyeler bisiklet kullanımına önem vermeye başlamıştır. Son yıllarda küresel ısınmanın ilerlemesi ile birlikte araba kullanımının azalması gerektiği bilinci artmıştır. Yoğun araba kullanımı ve egzoz çıkışı olması sebebi ile şehirlerimizde hava kirliliği yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bu sebeple belediyeler araba kullanımını azaltmak adına yeni girişimler içine girmişlerdir.

Öncelikle toplu taşıma araçlarına vatandaşları daha fazla yönlendirmek üzerine çalışmalar yürütülmüştür. Bir çok belediye otobüslere ek olarak metro ve tramvay alternatiflerini getirmiş ve insanların arabaları yerine bu alternatiflere yönelmesini sağlamıştır. Fakat tüm bunlara ek olarak bisiklet kullanımı da yakın mesafede çalışanlar için oldukça idealdir. Aynı zamanda çevremiz için en sağlıklı araçtır.

Bu sebeple bisikletle gidilebilecek mesafede çalışanlar toplu taşıma ve araçları yerine bisikleti tercih etmelidirler. Bu sayede çevre kirliliğe sebep olmazlar. Dünyanın en temiz şehirleri her zaman bisiklet kullanım oranının oldukça yüksek olduğu şehirlerdir. Bisiklet kullanımı şehirlerde hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi için en etkili yöntemdir. Aksi taktirde büyükşehirlerdeki hava kirliliği problemi önüne geçilemez bir hal almaya başlayacaktır.

Bunun önüne geçebilmek adına harekete geçmek için henüz geç değildir. Bisiklet kullanımını tüm şehirlerde yaygınlaştırmamız ve araç kullanımını azaltmamız gerekmektedir. Aksi taktirde yıllar içerisinde artan egzoz gazlarının bir sonucu olarak çocuklarımıza temiz haza bulamayacakları şehirleri miras bırakacağız. Ve bu durumda onlar çok geç kalmış olacak.

Yorum yapın