C# İle Media Player’in Sesini Kontrol Etme Nasıl Yapılır?

Sizlere basitçe media player uygulamalarınız için ses kontrolünü nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Kullanacağım resimler bir projem için hazırlamış olduğum media player’a ait görüntülerdir. Sizlerde paylaşacağım kodlar ile kendi media player uygulamanızın ses ayarlarını kontrol edebileceksiniz.

Öncelikli media player üzerinde işlem yapacağımızdan dolayı Winform uygulamamıza windows media player compenent’ini eklememiz gerekmekte. Bu işlemin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız c# ile media player uygulaması nasıl yapılır başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

Ses Açma

Media player uygulamamda ben ses açma kapatma işlemlerini “Menu Strip” öğesine bağladım. Oraya koyduğum menü öğelerine tıklayarak ses açma kapama işlemini yapıyorum. Siz dilerseniz bu işlemi ayrı bir buton yardımıyla da yapabilirsiniz. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin aşağıdaki satırı kullandığınız kliğine yazmanız yeterlidir.

axWindowsMediaPlayer1.settings.volume += 5;

Bu kodda gördüğünüz += 5 ifadesi media playerin sesini 5 birim açmak istediğimizi belirtir. Bu rakamı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Ses Kısma

axWindowsMediaPlayer1.settings.volume -= 5;

Bu kodda gördüğünüz -= 5 ifadesi media playerin sesini 5 birim kısmak istediğimizi belirtir. Bu rakamı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Ses Kapatma (Mute)

axWindowsMediaPlayer1.settings.volume = 0 ;

Bu kodda gördüğünüz = 0 ifadesi media playerin sesini 0’a eşitleyerek tamamen kapatmak istediğimizi belirtir. Bu rakamı kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Yorum yapın