Cam Temizliğinde Kullanılması Gerekenler Neler?

Cam temizlemek, birçok kadın için yorucu ev işlerinden biri olarak görülür. Özellikle, uzun süre boyunca çeşitli iç ve dış etmenler yüzünden kirlenen camlar temizlenmeden kalır. Temizlenilmeye çalışıldığında da işler ya gönülsüzce ve özensizce yapılır. Bu hassas durum karşısında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var ki, mutlaka işinizi kolaylaştıracaktır. Elbette herkes camlarının temiz ve parlak görünmesini ister.

Öncelikle hava çok güneşliyken camları silmemek gerekir. Çünkü sıcaktan dolayı su hemen buharlaşacağında camda lekeler kalması muhtemeldir. Cam silerken bir başka önemli husus ise camın bir tarafının sağdan sola, diğer kısmının da yukarıdan aşağıya silinmesidir. Bu yöntemle lekenin nerede kaldığını kolayca tespit edebilirsiniz.

Cam temizliğinde sıvı detarjanların yeri tartışılmaz. Kirlenen ve birçok etmene maruz kalan camlar için detarjan kullanmak olmazsa olmazdır. Başka maddelerle cam silmek macera aramaktan başka bir şey değildir. Ama; detarjanlarınızın içerisine karıştıracağınız birkaç kolay bulunur madde sayesinde işiniz kolaylaşacak ve camlarınız daha temiz olacaktır.

Cam Silerken Detarjanlara karıştırılabilecek Maddeler ve Karışımlar

Yarım çay kaşığı bulaşık detarjanına 2 bardak su, 3 yemek kaşığı sirke katıp bu karışımı cam silmede uygulayabilirsiniz. Yine 3 litre suyun içerisine yarım su bardağı sirke ve 2 yemek kaşığı limon koyup birazda detarjan ekleyerek camlarınızı silebilirsiniz. Bu karışımlar camlarınızın daha temiz olmasını sağlarken, aynı zamanda da hoş bir parlaklık katar.

NOT: Karışımlar gazete kağıdı ile silinirse daha iyi bir sonuç alınır. Selüloz içerikli gazete kağıtları camda bulunan kalıntıları oldukça iyi temizler. Ya da bir mikrofiber bez kullanılabilirsiniz.

Yorum yapın