Çamaşır Katlayan Ve Kahve Yapabilen Uygun Fiyatlı Robot

Günlük rutinimizin içinde yapmamız gereken ancak yapması epey keyifsiz işler bulunuyor. Çamaşır katlamak da bu sıkıcı aktivitelerden sadece biri. Özellikle de çamaşır sayısı fazla olduğunda çamaşır katlamak saatler alıyor. Yapay zeka destekli bu robot sayesinde çamaşır katlamak sorun olmaktan çıkıyor. Ayrıca robot sadece bunları yapmakla kalmıyor, diğer bazı işlerde de yardımcı oluyor.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştilen Blue isimli robot, gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz basit işlemleri gerçekleştirebiliyor. Yapay zeka ve makine öğrenmesi sayesinde kahve de yapabilen robot, öğrenebilme yeteneği sayesinde deneme yanılma yoluyla işleri nasıl yapacağını öğrenebiliyor. Harici bir kontrol cihazı sayesinde gerçek bir insan tarafından robotun yönlendirilmesi mümkün oluyor.

Robotlar Yakında Evlerimize Girebilir

Araştırmacıların belirttiğine göre Blue sayesinde robotların evlerimize girme süreci hız kazanabilir. Mevcut robotların hem çok pahalı hem de insanlar açısından tehlikeli olabildiğini ifade eden araştırmacılar, Blue’nun ev ortamında kullanılabildiğini ve diğer robotlara göre çok daha güvenli olduğunu dile getiriyor. Dışarıdan yapılan müdahalelere gerçek bir insan gibi tepki veren robot, bir insanın elleriyle yapabildiği her şeyi gerçekleştirebiliyor.

Fiyatının uygun seviyede tutulabilmesi için plastik malzemeden üretilen Blue’nun 5 bin dolar seviyesinin altında bir fiyata sahip olması bekleniyor. Robotun satış fiyatının önümüzdeki dönemlerde netleşmesi bekleniyor.

Robotlar halen yalnızca bilim kurgu filmlerinde görüyor ve fabrikalarda robotların kullanıldığına tanık oluyoruz. Ancak evlerde robotlar henüz kendine yer bulamıyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri fiyat. Robotların büyük bir bölümü yüksek maliyete sahip olduğu için bu robotları ev için satın almak mantıklı bir hareket olmuyor. Blue eğer gerçekten de uygun seviyede bir fiyatla satışa sunulursa bu alanda önemli bir dönüm noktasına şahit olabiliriz. Yapabildikleriyle dikkatleri üzerine çeken robotun videosuna haberin üzerinden göz atabilirsiniz.

Yorum yapın