Campobello ve Grand Manan Adası Nerededir?

Kuzey Amerika/ Kanada Campobello ve grand manan, passamaquoddy körfezindeki new brunswick’in güneybatı ucunda yer alır ve fundy takım adalarının başlıca üyeleridir.

Campolbello 14 km uzunluğunda ve 5 km genişliğindedir. Adanın kuzeyi tatilciler tarafından tercih edilirken, güney kısmında ise koruma altındaki roosevelt campobello uluslararası parkı yaklaşık 1.135 hektarlık alana yayılmıştır. Burada rooseveltin şık yazlığını, yani meşhur roosevelt köşkünü görebilirsiniz. Ağaçlı vadilerde, rengarenk ormanlarla, bataklıklarla ve ovalarla çevrili bu köşk roosevelt ailesinin gözde tatil mekanıydı.

Grand manan 34 km uzunluğunda ve 18 km genişliğinde olup kuş gözlemcilerinin cenneti olarak bilinir. Özellikle yaz ayları, çok sayıda deniz kuşunun yuva yapma mevsimi olduğu için idealdir. Yüksekliği 90 metreye varan falezlerden adanın büyüleyici sahil manzarası izlenebilir. Üç adet deniz feneri bulunmasına rağmen, ada çok sayıda gemi kazasına sahne olmuştur ve dolaysıyla çok sayıda gemi enkazını görmek mümkündür.

Passamaquoddy halkı campobellonun orijinal yerlileridir ve onlar adayı karaya paralel uzanan yurt anlamına gelen ebaghuit ismiyle bilirler. Ada Avrupalı kaşiflerin akınıyla beraber, önce Fransa sonrada İngiltere himayesine girmiştir. İrlandalı fenian birliği,1866 yılında adayı ele geçirme girişiminde bulunmuş, fakat ABD ordusu tarafından durdurulmuştur. Bu olayın korkusu new brunswicki Britanya’lı kuzey amerika kolonilerne katılma sevk etmiş ve böylece kanada dominyonu kurulmuştur. Passamaaquoddy halkı ise, Amerikan bağımsızlık savaşından kaçan İngiliz yanlısı göçmenlerle aynı zamanda,18 yüzyılın sonlarında adaya yerleşmişlerdir.

Çok rağbet gören temmuz ve ağustos aylarında feribotlarda yer sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu yüzden rezervasyonlarınızı önceden yaptırmanız gerekebilir.

Yorum yapın