Çanlar Hong Kong İçin Çalıyor!

Alışveriş cenneti Hong Kong‘da şu sıralar işler kesat. Hong Kong’a lüks alışverişi için gelen müşteriler azalmaya başlamış durumda. Hong Kong’da lüks ürün mağazaları önünde kuyruklar uzayıp giderdi, insanlar binlerce dolar ödeyecekleri ürünler için dakikalar hatta saatlerce beklerlerdi. Kuyrukların azalıp azalmadığını bilmiyoruz ama işler %15 oranında düşmüş.

Düşüşün en büyük nedeni, Çin’in Hawaii’si Hainan adası. Haikou hava alanında açılan iki Duty free mağazası, Hong Kong fiyatlarında satış yapmaya başladı. Hong Kong’da yapılan lüks alışverişin %70’ini Çinlilerin yaptığını düşünürseniz, durum vahim. Çinliler Hong Kong’a vize ile geçiş yapabilirken, Hainan’a ise vizesiz seyahat edebilmekteler. Ocak 2015’de Hong Kong’da gerçekleşen perakende satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,6 oranında düşmüş durumda.

Konuyla ilgili çalışma yapan uzmanlar, bir diğer nedeni Hong Kong’un meşhur semti “Tsim Sha Tsui” den yola çıkarak TST olarak adlandırıyorlar. TST: Tokyo, Seul, Tayvan ! Çinli tüketicilerin, lüks alışverişi için Japonya, Kore ve Tayvan’ı tercih etmeye başladıklarına dikkat çekiyorlar. Çinli tüketiciler Japonya’yı kültürel derinlik ve incelik için, Kore’yi yeni trendler, pop kültürü ve cazibesi dolayısıyla, Tayvan’ı da Çin’in kültürel köklerini tekrardan keşfetmek için tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Çinli tüketicilerin lüks ürün markaları için ciddi önemi var. Çinli tüketiciler birçok ülkedeki lüks tüketiminde ciddi pazar payı sahibiler. Fransa’daki lüks tüketimin %40’ı, İtalya’da %35’i, Amerika’da %10’u, İngiltere’de %25’i, Singapur’da %25’i, Kore’de %30’u, Hong Kong’da %70’i, Macao’da %80’i Çinli tüketiciler tarafından yapılıyor.

Yorum yapın