Çarpışan Karadelikler Nereden Geliyor?

Uzak kara delikler ( veya nötron yıldızları ) çarpıştığında, uzayda dalgalanan yerçekimi dalgaları gönderilme biçiminden bilim adamlarının söyleyebileceği çok şey var. Bu, kitlelerini, mesafelerini veya birbirlerine nasıl dönüştüğünü içerir. Ancak hala anlamaya çalıştıkları bir soru da, neredeler bunlar?

Bu öyküde sadece görünüşlerden çok daha fazlası var. Mahallenin bu kataklif çarpışmalarının etrafında çözülmesi, bu kara deliklerin köken hikayelerini aydınlatabilir ve ilk etapta çarpışmaya nasıl başlayabilirdi. Fizikçiler, çarpışan devasa adamların öyküsünü anlatmanın yeni bir yolunu buldular: bu arada birbirlerine dönüşüyorlar.

Harvard teorik fizikçisi Lisa Randall, BilgiMeskeni’ne şunları söyledi: “Eliptikliği indükleyebilecek yakınlarda neler olduğunu düşünmek istiyoruz.” “Çevrenin birleşmeyi nasıl etkileyebileceğine dair fizik kategorisi var.”

Bir çift kara delik birçok kez güneşimizin kütlesi birbirine doğru rip-kükreyerek çarpıştığında, yerçekimi dalgaları biçiminde evrende bir dizi zaman dalgaları gönderirler. Bilim adamları, bu dalgaları , 2016 yılında yer çekimi dalga keşfini ilan eden iki LIGO dedektörü gibi büyük deneylerle ölçüyorlar . Sinyal kaybolmadan önce hızla frekansta artan dalgaya benziyor ; bir musluktan düşen bir su damlacıklarının sesi gibi .

Bu sinyaller çarpışıncaya kadar içe doğru spiral eden bir çift kara deliğe (veya nötron yıldızlarına) karşılık gelir. Ancak yakınlarda bulunan bir üçüncü kara kara delik yakınlarındaysa, arşiv öncesi sunucusu üzerinde yayınlananRandall’ın araştırmasına göre, milyonlarca hatta milyarlarca kez Güneş’in kütlesi, belki de hareketi değiştirecek ve bu yüzden sinyalde saptanabilir olacaktı . Başka bir kütlenin bulunması, çarpışma rotasının daha eliptik bir şekle dönüşmesine neden olabilir.

Bilim adamları hala bu eliptikiteyi ölçmenin arkasındaki matematiğini anlamaya çalışıyorlar. Ama kolay değil. Florida Üniversitesi’nden yardımcı profesör olan Imre Bartos, hesaplama nedenleriyle “hesaplamanın en zoru bu,” diyor.”

Bilim adamları eliptikliği hesaba katarsa, belki de bu kara deliklerin nasıl oluştuğunu söyleyebilir ya da karanlık madde gibi daha egzotik şeylerin varlığını tespit edebilirler. “İçeri girmek için birçok farklı yön var ve hangisinin en heyecan verici sonuçlara gideceğini söyleyemem” dedi Randall. “Ancak şimdi kara deliklerin çarpıştığını görebiliriz, bu onlardan öğrenebiliriz” sorusunu yapar, “çok daha ilginç.”

Yorum yapın