Çarpışma Önleme Sistemi Nedir ?

Her araçta bulunmasa da bulunan araçlarda çarpışma önleme sistemi en önemli güvenlik önlemlerinden biridir. Sistem otomatik olarak aracınızın önüne yaya, hayvan yada herhangi bir cisim fırlaması veya çıkması durumunda kendini frenliyor. İlk önce tabi ki sürücüyü uyaran sistem daha sonrasında herhangi bir tepki gelmezse kendini dahil ediyor. Diğer yandan sürücü frene bastı ancak yeterince sert uygulamadıysa fren şiddetini arttırarak oluşacak hasarın önlenmesi için çabalıyor.

Çarpışma Önleme Sistemi Nasıl Çalışmaktadır ?

Sitemin öncelikle kendini devreye sokması için bazı şartları sağlaması gerekir. Bunun ise başında aracın belirli bir hız limitinin üstünde olması gerekmektedir. Kamera ve diğer lazer yardımlarıyla etraftaki cisimler belirleniyor. İlk olarak uyarı daha sonra uyarıya bir tepki gelmez ise kendini müdahale ediyor. Tamda burada çarpışma önleme sistemi ile otomatik fren sistemi ortak çalışıyorlar.

Km olarak baktığımızda araç 30km/s hızın üstüne çıkarsa devreye girer. Bu sayede güvenli yolculuk olayında bir üst seviyeye çıkartan bu sistem sizlerin yararınadır.

Yorum yapın