Cd Projekt Red, Drm’ye Karşı Peki Neden?

CD Projekt Red, zaten Cyberpunk 2077‘nin geliştirmesini tamamlamış durumda ve oyunun çıkışına 1 aydan az bir vakit kaldı. Şirket bir açıklamasında Cyberpunk 2077’de DRM bulunmayacağını belirtti. Peki bu DRM ne ?

Cyberpunk 2077’De Drm Çözümlerine Yer Verilmeyecek

DRM (Digital Rights Management) Dijital Haklar Yönetimi, lisans hakları bulunan herhangi bir dijital materyali korumak için oluşturulan bir koruma yöntemi. DRM‘yi oyun, yazılım ve müzik şirketleri sık sık kullanıyor. Böylece şirketlerin satış sonrası korsanla mücadelesi daha kolay hale getiriliyor.

Ancak, kullanılan bu yöntem çeşitli sebeplerden ötürü tepki çekmekte. Bu sebeplerden biri ise materyali satın alan kişi, aldığı materyali sadece belirlenen platform veya cihaz için kullanbilmekte. Satın aldığı bir materyali yine kendisine ait bir cihaza aktaramamak sinir bozucu bir durum. Üstüne DRM ile sunulan materyaller korsanın önüne geçmeyi başaramıyor. Korsanın önüne geçmek isterken kullanılan yazılımlar kullanıcıların canlarını sıkmakta, bu yazılımların en meşhurlarından biri Denuvo. Denuvo, oyun geliştiricilerinin kullanımına sunulan bir DRM çözümü. Ve kullanılan çeşitli oyunlarda performans kayıplarına yol açtı. Bu yüzden birçok oyuncu Denuvo‘lu oyunları alırken aklında bir soru işareti oluyor.

Peki, CD Projekt Red‘in DRM’ye karşı olma sebebi ne?

İlk olarak şirketin fikirlerinden birisi buna ihtiyaçlarının olmadığı. Çünkü; Cyberpunk 2077‘ye güvenmekteler. Kaliteli olan ve satacağına inandıkları bir oyunu DRM çözümlerinden biri ile korumaya çalışmayı saçma buluyorlar. İkinci neden ise DRM çözümleri performans kaybına sebebiyet veriyor ve genellikle internet bağlantısı gerektiriyor. Hal böyle olunca oyuncular internet bağlantılarının olmadığı yerlerde ve durumlarda satın aldıkları bir materyale ulaşım sağlayamıyorlar. CD Projekt Red bu sebeplerden ötürü DRM’ye karşı ve oyunculara özgürlük tanımak istemekte.

Yorum yapın